30.03.2022 Kolmapäev

EMSA protestib välismaalaste seaduse muutmise eelnõu vastu

Seoses välismaalaste seaduse muutmise eelnõuga saatis Eesti Meremeeste Sõltumatu Ametiühing (EMSA) eile riigikogu erakondadele ja presidendile protestikirja leides, et eelnõud kasutatakse eelkõige odava tööjõu riiki toomiseks.

Ametiühingu esimees toonitas, et üle 4000 Eesti meremehest residendi on sunnitud töötama jätkuvalt võõraste lippude all kuna Eesti lippu kandvatel alustel ei jagu neile töökohti.
Ametiühingu esimees toonitas, et üle 4000 Eesti meremehest residendi on sunnitud töötama jätkuvalt võõraste lippude all kuna Eesti lippu kandvatel alustel ei jagu neile töökohti. Foto: pixabay

Täna toimuval põhiseaduskomisjoni istungil on arutusel välismaalaste seaduse, kõrgharidusseaduse ning õppetoetuste ja õppelaenu seaduse muutmise seaduse eelnõu.

"Eelnõu on menetlusse antud juba 2020.aasta septembris ja on üllatav, et ühtäkki võeti see kalevi alt välja mitte eelnõu esitaja EKRE, vaid hoopiski Reformierakonna poolt. Eelnõud on muudeti viisil, mis ei andnud sotsiaalpartneritele võimalust osaleda, sealhulgas ka EMSA-l," teatas ametiühing. 

EMSA hinnangul hakkab eelnõu pärast seadustamist avaldama olulist mõju Eesti tööturu paindlikkusele seoses võõrtööjõuga kolmandatest riikidest ja seda ka Eesti lipu all seilavate laevade meremeeste töökohtadele. 

"Oma pöördumises tõime välja, et taoline ebademokraatlik seaduste menetlemine ei ole meie poolt aktsepteeritav. Põhiseaduskomisjoni esimees on 15. märtsi istungi alguses eksitanud komisjoni liikmeid ja istungi külalisi väljaütlemisega, et enamik muudatusettepanekud on ajendatud Ukraina sõjast ja seotud sõjapõgenikega. Tegelikkuses see nii ei ole," ütles EMSA esimees Jüri Lember.

Siseminister Kristjan Jaani märgib, et kogu eelnõu räägib laias laastus hoopiski paindlikumatest tingimustest töörändele. Tööandjate esindaja Raul Aron tunnistab, et ka tööandjaid pole jõudnud mõjusid hinnata ja neil pole teada illegaalse tööjõu arvu,

märkis Lember.

"Ukrainlaste pärast, keda kaitseb eraldi EL-i põgenike direktiiv ja rahvusvaheliste põgenike kaitse seadus, poleks seda seaduseelnõud üldse vaja menetleda. Seda tehakse odavat tööjõudu ihkavate tööandjate huvides, kes soovivad suunata Eestit jätkuvalt odava tööjõu probleemide ringi," lisas ta.

Ametiühingu esimees toonitas, et üle 4000 Eesti meremehest residendi on sunnitud töötama jätkuvalt võõraste lippude all, kuna Eesti lippu kandvatel alustel ei jagu neile töökohti. "Käesoleva seaduseelnõuga püütakse seadustada, et ka veel need vähesed töökohad reisilaevadel, mis täna eestimaalaste pärusmaa, antakse piirangutevabaks kolmandate riikide tööjõule."  

4. ja 5. aprillil korraldab EMSA riigikogu ees piketi seaduseelnõu vastuvõtmise vastu.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255