10.07.2023 Esmaspäev

Finantsinspektsioon vajab oma tööks paremaid tööriistu

Finantsinspektsioon tuletab riigikontrolli täna avaldatud vastutustundlikku laenamist puuduva raporti valguses meede, et kuigi sügisel finantssektori trahvimäärad tõusevad, on seadustes endiselt mitmeid kitsaskohti.

Finantsinspektsioonil on riskantsemate krediidiandjate tegelikuks ohjeldamiseks hädasti vaja võimalust mõjusaid rahatrahve lihtsa menetluse raames kiireks otsustamiseks.
Finantsinspektsioonil on riskantsemate krediidiandjate tegelikuks ohjeldamiseks hädasti vaja võimalust mõjusaid rahatrahve lihtsa menetluse raames kiireks otsustamiseks. Foto: finantsinspektsioon

Finantsinspektsioon on teinud erinevaid ettepankuid, mis veelgi tõhustaksid vastutustundliku laenamise põhimõtete järgimise kontrollimist. 

Inspektsiooni hinnangul tuleb õigusaktides senisest täpsemalt määratleda vastutustundliku laenamise põhimõtte täitmise tingimused ja sätestada tarbijat kaitsvad teatud finantssuhtarvud. Esimesel võimalusel tuleb  luua positiivne krediidiregister, kust krediidiandjad saaksid vastutustundlikumaks laenamiseks ülevaate krediidivõtja kõikidest finantskohustustest.

Finantsinspektsioon on käinud välja õigusloomealgatuse, et  inspektsiooni juures hakkaks tegutsema finantsombudsman, kelle roll oleks lahendada tarbija ja finantssektoris tegutsevate ettevõtete vahelisi vaidlusi.

Finantsinspektsioon on krediiditurgu suunanud üldiste märgukirjadega, samuti teinud laenuandjatele konkreetseid finantsjärelevalvelisi ettekirjutusi vastutustundliku laenamise põhimõtte rikkumise lõpetamiseks. Krediidiandjad on neid täitnud vastu vaidlemata. Senini on aga finantssektori ettevõtetele väärtegude eest  seaduses ette nähtud väga madalad maksimaalsed trahvimäärad, lisaks on väärteomenetluse protsess liialt kohmakas. 

Finantsinspektsioonil on riskantsemate krediidiandjate tegelikuks ohjeldamiseks hädasti vaja võimalust mõjusaid rahatrahve lihtsa menetluse raames kiireks otsustamiseks. Sellele on pikalt juhitud ka parlamendi tähelepanu.

Sügisel seadus muutub ja senine maksimumtrahv 32 000 eurot tõuseb 400 000 euroni. Sobivail asjaoludel kindlasti rakendame uuendatud, kuid finantsjärelevalves endiselt kohmakat väärteomenetlust,

lausus finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler.

Ta lisas, et finantsinspektsioonile tuleks anda õigus väärteomenetluste asemel teha haldustrahve veelgi suuremas ulatuses, sest see, sarnaselt teiste Euroopa finantsjärelevalveasutustega, aitaks finantssektori rikkumistele kiiremini ja heidutavamalt reageerida.

Finantsinspektsioon jagab vastavalt strateegiale ka regulaarselt rahatarkust oma tarbijaveebis minuraha.ee. Samuti korraldatakse rahatarkuse seminare ja koolitusi. Peamiseks sihtgrupiks on noored ja pensionärid. Lisaks koolitatakse regulaarselt ka võlanõustajaid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255