15.09.2017 Reede

Ministeerium: Eesti-Saksa investorkaitselepe on EL-i õigusega vastuolus

Välisministeeriumi hinnangul on Euroopa Komisjoni arvamusele tuginedes Eesti ja Saksamaa vahel sõlmitud investeeringute kaitse leping (BIT) Euroopa Liidu (EL) õigusega vastuolus, kirjutab Eesti Päevaleht.

Ravimite hulgimüüja Tamro ja Benu apteegiketi Saksamaa omanikfirmale Phoenix Groupile esitatud vastuses ütles välisministeerium, et Euroopa Komisjoni arvamuse järgi on riikidevahelised investeeringute soodustamise ja vastastikuse kaitse lepingud EL-i õigusega vastuolus. Sotsiaalministeerium vastas omakorda Saksa firmale, et apteekide omandipiirangute analüüs valmib 2017. aasta sügiseks ja riigikogu sotsiaalkomisjon arutab teemat septembris.

"Sel ja eelmisel nädalal on tulnud kahelt ministeeriumilt formaalsed vastused, sest seadus kohustab neid vastama. Kõik osapooled tunnistasid, ka sotsiaalministeerium, et ligi 500 miljoni eurost turgu ja praktiliselt kõiki Eesti inimesi puudutav regulatsioon on loodud ilma analüüsita. Mis puudutab viidet Euroopa Komisjoni arvamusele, mille kohaselt kahepoolsed lepingud võivad olla vastuolus Euroopa Liidu õigusega, siis seda see ongi – üks arvamus," ütles Tamro Baltics juht Leon Jankelevitsh.

Saksa ravimimüügikontsern Phoenix Group, millele kuulub Eestis apteegikett Benu ja ravimite hulgimüügifirma Tamro Eesti teatas augustis, et plaanib riigi vastu nõude esitada, kui ei muudeta ravimiseadust, mis näeb ette 2020. aastaks apteekide võõrandamise proviisoritele.

"Nimetatud seadusemuudatused mõjutavad oluliselt Phoenixi kontserni ja Tamro Eesti OÜ tegevust. Sisuliselt toimub seadusmuudatustest tuleneva uue korra jõustumisel 1. aprillil 2020 Tamro Eesti OÜ üldapteekide osaluste ebaseaduslik sundvõõrandamine," seisis ettevõtte pöördumises Eesti riigijuhtidele.

Phoenix Group on Euroopa suuruselt teine ravimite hulgimüüja, mis tegutseb 26 riigis, sealhulgas Eestis. Kontsern varustab apteeke ja meditsiiniasutusi ravimite ja muude tervisetoodetega. Jaemüügivaldkonnas on Phoenix Group esindatud 12 riigis, grupile kuulub pea 1650 apteeki, millest 850 tegutsevad Benu nime all. Ettevõtte palgal on üle 12 000 apteekri.

Phoenixil on Eestis üle 80 apteegi, koguinvesteeringu maht on umbes 30 miljonit eurot.

2014. ja 2015. aastal võeti vastu ravimiseaduse muudatused, millest üks ütleb, et ravimite hulgimüüja ja ravimite jaemüüja ei tohi olla seotud, ning teine määrab, et apteeki võib pidada ainult proviisor, kellel on ettevõtte üle valitsev mõju. Seejuures kehtestati üleminekuaeg. Üldapteegi tegevusload tuleb uute tingimustega vastavusse viia 1. aprilliks 2020. Uute apteekide asutamise puhul hakkasid nõuded kehtima kohe.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255