12.05.2016 Neljapäev

MTA soovib notarite ja kohtutäiturite kandmist FIE-dena äriregistrisse

Maksu- ja tolliamet (MTA) soovib, et edaspidi kantaks pankrotihaldurid ja notarid ameti andmebaaside asemel füüsilisest isikust ettevõtjatena äriregistrisse. Pankrotihaldurite ja kohtutäiturite koda ettepanekut aga ei toeta, sest peab neid ameteid avaliku võimu teostamiseks, mitte äritegevuseks.

Maksu- ja tolliamet soovib, et edaspidi kantaks pankrotihaldurid ja notarid ameti andmebaaside asemel füüsilisest isikust ettevõtjatena äriregistrisse
Maksu- ja tolliamet soovib, et edaspidi kantaks pankrotihaldurid ja notarid ameti andmebaaside asemel füüsilisest isikust ettevõtjatena äriregistrisse Foto: PM

Notariaadiseaduse kohaselt käsitatakse notarit ning kohtutäituri seaduse järgi kohtutäiturit raamatupidamise ja maksustamise alal füüsilisest isikust ettevõtjana. Notari ja kohtutäituri tegevust loetakse ettevõtluseks ka maksuseaduste kontekstis. Erinevalt teistest füüsilisest isikust ettevõtjatest, kes registreerivad oma tegevuse äriregistris, peavad notarid ja kohtutäiturid end registreerima maksu- ja tolliametis, kirjutas MTA asjaosalistele.

"Arvestades MTA-s registreeritud notarite ja kohtutäiturite väikest arvu – viimastel aastatel on MTA-s registreeritud FIE-sid 133–135 – võrreldes äriregistris registreeritud FIE-de arvuga – 32 000 kuni 33 000 –, teeb MTA ettepaneku muuta notarite ja kohtutäiturite registreerimise korda ning edaspidi registreerida notarid ja kohtutäiturid FIE-ks äriregistris nagu ülejäänud ettevõtjad. Mõned kohtutäiturid on end vabatahtlikult registreerinud ka äriregistris," seisab ameti peadirektori asetäitja Egon Veermäe märtsis saadetud kirjas.

Justiitsministeerium peab probleemitõstatust oluliseks. "Kavatseme panna küsimuse avalikule arutelule justiitsministeeriumis veel sel aastal valmiva eelnõu väljatöötamiskavatsusse, milles käsitletakse vabade õiguselukutsetega seonduvate riigi ülesannete kokkutõmbamist," kirjutas ministeeriumi vabakutsete talituse juhataja Gunnar Vaikmaa.

"Rahandusministeerium peab samuti tõstatatud küsimust oluliseks ning on valmis vajadusel osalema vastavas osas eelnõu väljatöötamiskavatsuse ja seadusemuutuse väljatöötamisel," kirjutas rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna juhataja Lemmi Oro.

Kohtutäiturite ja pankrotihaldurite koda märkis vastuses, et selline lähenemine ei ole põhjendatud, vahendas BNS. "Leiame, et vastavad seadusemuudatused ei ole põhjendatud ja on sisuliselt kantud MTA eesmärgist lihtsustada MTA asjaajamist, kuid ei oleks kehtiva õiguskorraga kooskõlas," märkis koja esimees Mati Kadak.

Kadak lisas, et kohtutäitur on vaba elukutset pidav isik, kes täidab talle seatud avaliku võimu ülesandeid. Kohtutäiturit küll käsitatakse füüsilisest isikust ettevõtjana, kuid üksnes raamatupidamise alal. "Nii notar, vandetõlk kui ka kohtutäitur on avalik-õigusliku ameti kandjad, kellele riik on andnud õiguse teatud võimuvolituste teostamiseks. Seega on tegu füüsilisest isikust haldusorganitega," märkis ta.

Koja esimees lisas, et vastab küll tõele, et mõned kohtutäiturid on end vabatahtlikult registreerinud ka äriregistris, ent vastav registreerimine oli Kadaku sõnul tingitud riigi infosüsteemide ameti nõudmisest, et kohtutäitur saab turvaserveri registreerida vaid juhul, kui tal on äriregistri kood. "Seda aga ei saa nimetada ega tõlgendada vabatahtlikuks registreerimiseks," kirjutas ta.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255