Grupierandid on üks enim kasutatavaid Euroopa Liidu konkurentsiõiguse töövahendeid. Grupieranditega on hõlmatud suur hulk kaubandustegevuses levinud lepingutüüpe, millel hoolimata konkurentsi kahjustavatest sätetest on tarbijatele ja majandusele positiivne mõju. Euroopa Komisjoni kehtestatud grupierandid kohalduvad Eesti ettevõtjate suhtes juhul, kui nende kokkulepetel on mõju liikmesriikide vahelisele kaubandusele.
Hübriidlahendus suurendab ettevõtjate õiguskindlust
Pakutava lahenduse puhul on tegu nii-öelda hübriidlahendusega, kus ühest küljest muutuvad Euroopa Liidu grupierandid riigisiseses konkurentsiõiguses sisuliselt vahetult kohaldatavaks, kuid teisest küljest on riigisiseselt jäetud võimalus need grupierandid eelnevalt üle vaadata ja anda riigisisese määrusega kinnitus, et need grupierandid on Eesti õiguskorrale sobivad ja vajalikud, samuti sätestada vajaduse korral riigisisese õiguse jaoks erisused. Samuti on jäetud võimalus kehtestada valitsuse määrusega riigisiseseid grupierandeid.
See lahendus võimaldab tagada õiguskindluse ja tõhusa konkurentsijärelevalve, vähendades samal ajal haldus- ja bürokraatlikku koormust. Samuti aitab see suurendada ettevõtjate õiguskindlust ja hoida kokku õigusnõustamisega seotud kulusid.
Grupieranditega seotud muudatused jõustuvad tuleva aasta 1. jaanuaril
Täiendatud regulatsioon ei mõjuta praegust konkurentsiolukorda. Eestis kehtib üks valitsuse määrusega kehtestatud vertikaalseid kokkuleppeid puudutav grupierand. Muudatuse tulemusena hakkab riigisiseses konkurentsiõiguses kehtima kuus grupierandit, millest kaks on seni üle võtmata grupierandid, mis puudutavad raudtee-, maantee- ja siseveetranspordi ning tehnosiirde kokkuleppeid.
Teisel lugemisel tehtud muudatustega täpsustati eelnõus volitusnormi sõnastust ja sooviti jääda kehtiva korra juurde, mille kohaselt kehtestab valitsus riigisisese määruse valdkonna eest vastutava ministri ettepanekul. Samuti täpsustati konkurentsiameti õigusi, mis tulenevad Euroopa Liidu grupierandite määrustest, ning sätestati, et grupieranditega seotud muudatused jõustuvad tuleva aasta 1. jaanuaril.