Kohus otsustas, et finantsinspektsioonil oli õigus jätta registreerimistaotlus rahuldamata.
“Finantssektoris ei ole kohta nn postkastettevõtetel, ehk sedalaadi ärimudelitel, kus taotletakse tegevusõigus Eestist, aga tegelikult paikneb kogu äritegevus ja igapäevane juhtimine hoopis mõnes teises riigis. Sellisel juhul tuleb taotleda tegevusõigus sealt, kus on vastava ettevõtte tegelik tegevuskoht,” ütles finantsinspektsiooni juhatuse liige Siim Tammer.
Ka kohus nõustus finantsinspektsiooni tõlgendusega, et tegevuskoha nõude kontroll ja sisustamine on finantssektoris oluline ning ettevõtte näilikult loodud ärimudelid seda nõuet ei täida.
„Tegu on väga olulise otsusega, kuna nn postkastevõtete korral kannaks Eesti finantssektor riske, mida tegelikult tekitatakse teises riigis ja mille üle on kas väga keeruline või suisa võimatu teostada mõistlikku järelevalvet. Seetõttu suhtume tõsiselt ka edaspidi sedalaadi nõuete kontrolli,“ lisas Tammer.
Väikesemahulised alternatiivfondide valitsejad on vaid nime poolest väikesed, kuna reeglina nende varade kogumaht võib olla kuni 100 miljonit, kui kasutatakse finantsvõimendust, ja kuni 500 miljonit, kui seda ei tehta.
Finantsinspektsioon tuvastas TAG Funds Management OÜ puhul, et vastava ettevõtte tegevuskoht ei ole Eestis, mistõttu jättis registreerimistaotluse rahuldamata. TAG Funds Management OÜ-l on võimalus vastav otsus vaidlustada Tallinna Ringkonnakohtus.