11.02.2025 Teisipäev

Telia koduinterneti pakettide muudatus riivas tarbijate huve

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) jõudis järelevalve menetluses seisukohale, et Telia Eesti AS-i jaanuarikuine kampaania „Proovi sama kuutasu eest 2x kiiremat koduinterneti ühendust, kus tarbijad plaaniti viia lepingu tingimuste ühepoolse muutmise teel kiirematele ja kallimatele pakettidele, oleks elluviimise korral riivanud tarbijate huve ning nüüd on Telia ametile teada andnud, et muudab kampaaniat.
Telia teatas, et loobub nii koduinterneti lepingumuudatustest kui ka algsel kujul automaatse prooviperioodi rakendamisest.
Telia teatas, et loobub nii koduinterneti lepingumuudatustest kui ka algsel kujul automaatse prooviperioodi rakendamisest. Foto: RUP
Perioodil 15.–21.01.2025 saatis Telia Eesti AS tarbijatele lepingu muutmise ja prooviperioodi võimaldamise kirjad, mille kohaselt aktiveeritakse vahemikus 29.01–14.02.2025 seniste koduinterneti ühendus(t)e asemel vähemalt kaks korda kiirem kiirus, mida saab proovida senise kuutasuga 30 päeva ning pärast seda rakendub uus kuutasu. Muudatusest teavitamise järgselt pöördus TTJA poole nimetatud kampaaniaga seoses üle 40 tarbija.

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti hinnang Telia kampaaniale

Võimalikke probleeme nägi TTJA selles, et sideettevõtjal on kohustus teavitada kavandatavatest muudatustest ette kuu aega, kuid kiiremad kiirused plaaniti aktiveerida juba kuuajalise etteteatamise tähtaja jooksul. Lisaks hindas amet, kas antud olukorras oli õigustatud sidelepingu tingimuste ühepoolne muutmine ning kui selge ja arusaadav oli teate sisu tarbijatele.

TTJA pöördus Telia poole, tõi välja probleemkohad, küsis selgitusi ja ettepanekuid olukorra lahendamiseks. Tutvunud Telia selgituste ja põhjendustega, jõudis amet seisukohale, et kõnealune koduinterneti pakette puudutav muudatus koos prooviperioodiga, mille käigus plaaniti muuta ühepoolselt internetiühenduse teenuse kasutamiseks sõlmitud lepinguid, sisaldas elemente, mis olid tarbijaid ebamõistlikult kahjustavad ja seega tühised.

Kokkuvõtvalt leidis TTJA, et koduinterneti kampaania raames oli üldtingimuste sätte tõlgendamine liiga lai. Kuna antud juhul puudus lepingu ühepoolseks muutmiseks õiguslik alus, olid ka tarbijatele saadetud teated koduinterneti lepingu ühepoolse muutmise kohta kehtetud.

Telia muudab koduinterneti kampaaniat ja vabandab klientide ees

Telia teatas, et loobub nii koduinterneti lepingumuudatustest kui ka algsel kujul automaatse prooviperioodi rakendamisest. Telia muudab kampaania tingimusi selliselt, et optikavõrgu kliendid, kes soovivad proovida kiiremaid ühendusi soodsatel tingimustel, peavad selleks ise nõusoleku andma. 

Ühegi koduinterneti kliendi teenust uue kampaania raames kliendi tahteavalduseta ei muudeta. Lisaks on kõigil klientidel, kes avaldavad ise soovi uuendatud kampaania raames pakutava soodusperioodi (6 kuud) ajal kiirema ühenduse kasutamiseks, võimalik soovi korral selle soodusperioodi jooksul endisele (sh endise hinnaga) ühenduskiirusele tagasi minna.

„Tunnistame, et eksisime oma esialgse lähenemisega ja palume tekkinud olukorra pärast vabandust. Oleme oma kliente hoolikalt kuulanud ning otsustanud esialgse plaani tühistada ja prooviperioodi kiiruseid ise mitte aktiveerida. Kõik kliendid saavad jätkata oma koduinterneti kasutamist senistel tingimustel,“ ütles Telia Eesti tegevjuhi kohusetäitja Andre Visse.

Selleks, et tekkinud pahameelt leevendada, pakub Telia oma optikavõrgu klientidele võimalust kasutada vähemalt kaks korda kiiremat internetiühendust kuue kuu jooksul ilma lisatasuta. See tähendab, et näiteks 20 Mbit/s ühenduse kliendid saavad pakkumisega liitudes kasutada 50 Mbit/s kiirust ning 100 Mbit/s ühenduse kliendid omakorda 200 Mbit/s kiirust olemasoleva hinnaga.

Kõik kliendid, keda muudatus ja uus pakkumine puudutab, saavad lähema nädala jooksul personaalse teavituse. Kiirema ühenduse aktiveerimiseks on tarbijatel aega kuni 30. aprillini 2025, seda saab teha Telia iseteeninduses, konsultandi abiga kõnekeskuses või esinduses. Kogu kuuekuulise soodusperioodi jooksul on kliendil võimalik igal hetkel naasta oma endisele koduinterneti kiirusele.

Pärast soodusperioodi lõppu rakendub kliendile suurema kiiruse hinnakirjajärgne hind, mille kohta saadab Telia meeldetuletuseks teavituse kolm päeva enne perioodi lõppu. Kui klient ei soovi ise muudatusi teha, jäävad kehtima tema praegune koduinterneti kiirus ja hind.

Varem tehtud otsus langetada 1 Gbit/s koduinterneti ühenduse hind 1. märtsist senise 73,2 euro asemel 55 euroni ning viia 300 Mbit/s kiirust kasutavad kliendid lisatasuta 400 Mbit/s kiirusele, jääb endiselt kehtima.

Andre Visse kinnitusel oli Telia esialgse kampaaniaga seoses tihedas kontaktis TTJA-ga. „Selle tulemusena oleme veendunud, et uus pakkumine on selge ja üheselt arusaadav, samal ajal kui tarbijate huvid on võimalikult hästi kaitstud,“ lisas ta.

„Peame väga oluliseks, et meie klientidel oleks mugav kasutada üha kiiremaid internetiühendusi, mis tagab tänapäevaste teenuste kvaliteetse kättesaadavuse. Suuremad ühenduskiirused on olulised nii digiühiskonna arengut toetavate teenuste pakkumiseks kui ka uute tehnoloogiate, nagu tehisintellekt või voogedastusteenused, kasutuselevõtuks. Investeerime sel aastal taas Eestis teenuste ja võrgu arendusse 50 miljonit eurot, et Eesti püsiks digitaalse innovatsiooni esirinnas. Jätkame teenuseportfelli arendamist, kuid teeme seda edaspidi läbipaistvalt ja tihedas dialoogis klientidega,“ rõhutas Visse.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255