17.03.2023 Reede

Koda tegi kaks ettepanekut plaanitava varustuskindluse toetusmeetme muutmiseks

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on välja tulnud plaaniga toetada energiaallika väljavahetamisel ettevõtjaid, kes on olnud enim puudutatud Ukrainas toimuva sõjategevuse tagajärgedest.

Koja hinnangul on praeguses toetusmeetme eelnõus toetuse saamise tingimused liiga piiravad.
Koja hinnangul on praeguses toetusmeetme eelnõus toetuse saamise tingimused liiga piiravad. Foto: pixabay

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja hinnangul on praeguses toetusmeetme eelnõus toetuse saamise tingimused liiga piiravad ning Ukrainas toimuva sõjategevuse tagajärgedest puudutatuks ei peaks lugema vaid neid ettevõtteid, kes on olnud viimastel aastatel otseselt Ukrainaga seotud. 

Sõja tagajärgedest on mõjutatud ka ettevõtjad, kes pole otseselt Ukrainaga seotud 

Vastavalt ministeeriumi plaanile on seatud kolm kriteeriumi, millest toetuse taotlejad peavad oma viimase kolme aasta tegevuse põhjal täitma vähemalt kaht. Esimese kriteeriumi kohaselt pidi nende Ukrainas, Venemaal või Valgevenes teenitav käive moodustama vähemalt 10 protsenti nende kogukäibest, teise kriteeriumi kohaselt pidid nad olema sunnitud sulgema oma üksuse Ukraina, Venemaa või Valgevene territooriumil ning kolmanda kriteeriumi kohaselt peab nende põhitooraine hind olema 2020. aastaga võrreldes tõusnud vähemalt 50 protsenti. 

Kaubanduskoda on seisukohal, et kavandatava toetusmeetme puhul tuleks esmajoones lähtuda toetuse andmise eesmärgist, milleks on ettevõtete energia varustuskindluse tagamine ja üleminek uutele energiaallikatele.

Kuna põhitooraine hinna kasv on nagunii paljudel juhtudel seotud Ukrainas toimuva sõjategevusega, siis võiksid koja hinnangul saada võimaluse toetust taotleda ka need ettevõtted, kellel on loetletud kriteeriumitest esinenud viimase kolme aasta jooksul vaid üks. Seetõttu tegi kaubanduskoda ettepaneku sõnastada toetusmeetme eelnõu selliselt, et ettevõtja saaks taotleda toetust ka juhul, kui tal esines viimase kolme aasta jooksul vähemalt üks loetletud kriteeriumitest. 

Paljudel juhtudel ei moodusta põhitooraine ettevõtja käibest üle 20 protsendi 

Vastavalt toetusmeetme eelnõule on kolmest toetuse saajale esitatud tingimusest üks põhitooraine hinna tõus vähemalt 50 protsendi ulatuses võrreldes 2020. aasta hinnaga. Seejuures on eelnõu tähenduses põhitooraineks selline tooraine, mille maksumus moodustas vähemalt 20 protsenti toetuse saaja käibest aastal 2020. 

Kaubanduskoja hinnangul on Ukrainas toimuva sõjategevuse tagajärgedest oluliselt mõjutatud ka ettevõtjad, kelle põhitooraine moodustas nende 2020. aasta käibest mõnevõrra väiksema osa kui 20 protsenti. Seetõttu tegi koda ettepaneku lugeda põhitooraineks ka toorainet, mille maksumus taotleja 2020. aasta käibest moodustas vähemalt 15 protsenti. 

Toetusmeetme määrus on plaanitud jõustuma üldises korras ehk kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist. Jõustumise täpne kuupäev ei ole hetkel teada. 

Toetusmeetme eelnõuga saab tutvuda lähemalt siin.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255