"Euroopa konkurentsivõime kava kohaselt peaksime suutma 2020. aastaks tagada, et tööealistest vähemalt 75 protsenti oleksid hõivatud. 2013. aastal oli see eesmärk Eestil küll 15–64-aastaste hulgas saavutatud, kuid meist ettepoole jäi 9 Euroopa Liidu liikmesriiki ja Island, kus rahvastiku majanduskaktiivsus ulatus 85,8 protsendini vastavast vanusrühmast," ütles BNS-ile SHARE Eesti teaduskoordinaator Luule Sakkeus, kelle sõnul vaatab Euroopa Liit (EL) tööhõivenäitajate parandamisel just 50-aastaste ja eakamate grupi suunas.
"Ühelt poolt nõuab see tööturu paindlikkust ning ealise diskrimineerimise lõpetamist nii riigi kui ettevõtja tasemel. Teiselt poolt sõltub see oluliselt sellest potentsiaalist, mis antud rahvastikul pakkuda on. Kui teistel Euroopa riikidel on lisapotentsiaaliks pealekasvavad haritud ja emantsipeerunud naised, siis Eestis puudub oluline vahe kesk- ja vanemas eas naiste ja meeste tööhõive vahel," rääkis Sakkeus ja lisas, et ilmselt on peamiseks reserviks just 60–69-aastaste vanuserühm, millest majanduslikult aktiivne on vaid kolmandik.
SHARE on üle-euroopaline 50-aastaseid ja vanemaid hõlmav pikaajaline paneeluuring, millega tehakse kindlaks individuaalse vananemisprotsessi ja seda mõjutavate tegurite omavahelisi seoseid. Eesti liitus uuringuga 2010. aastal. Kokku on 20 riigis vastajaid enam kui 55 000. Eestis on valimi suurus 6000 inimest.
SHARE uuring on Euroopas ainus omalaadne, andes võimaluse võrrelda erinevate riikide vananemisnäitajaid. Euroopa Komisjon on kuulutanud SHARE Euroopa võtmeallikaks riikide sotsiaalkaitse ja sotsiaalse kaasatuse poliitikate hindamiseks ja otsuste langetamiseks.
Eakate eestlaste tööhõive on vaatamata nõrgale tervisele kõrge
SHARE uuringu tulemuse järgi on Eesti jaoks jätkuvalt üks peamine dilemma, võrreldes teiste Euroopa riikidega, halb terviseseisund, kuid samas suhteliselt kõrge tööhõive kesk- ja vanemas eas.