Realo rääkis, et nii suurte maksumuudatuste puhul nagu praegune valitsus plaanib teha, tuleb inimestele selgeks teha, mis sellega paremaks läheb. “Praegu ainus argumentatsioon, mida oleme kuulnud, on see, et siis läheb eelarve tasakaalu. Aga Eesti inimene, kes vajab tihti isegi laenunõustaja abi selleks, et oma isikliku rahakotiga hakkama saada, tegelikult ei suuda mõista tihtipeale, mida siis see riigieelarve tähendab. Vähim, mis oleks pidanud olema, on mõjuanalüüs ja andma inimestele selge selgituse, miks sellist pingutust, miks selliseid muudatusi on vaja,” rääkis Realo.
Samuti rõhutas Realo, et ettevõtjad ootavad, et valitsus ei tegutseks üleliia kiirustades ning otsuste tegemisel võtaks arvesse kõigi asjaomaste osapoolte seisukohad. Poliitikud on ka varem lühikese jõustumisajaga otsuseid teinud, kuid nüüd on tempo tõusnud. “Kui vahel saad nädala, saad jõuludest uue aastani, siis nüüd kolm päeva ikkagi on sellise paketi juures ebanormaalne tempo,” rõhutas ta.
Realo kritiseeris ka planeeritud muudatuste sisu ning väljendas soovi saada selgust selle kohta, mida täpselt need muudatused endaga kaasa toovad. “Kui kuulata neid kokkuvõtteid, mis tegelikult tulid öösel vastu seadusepaketi riigikogusse viimist, siis need on vastuolulised. Seal on vastuolusid nii hotellide ja majutusasutuste käibemaksu osas, aga ka mujal. Kas see kõik tasub ennast ära ja kas see tegelikult on ikkagi eelarvet toetav?” rääkis ta.
Ettevõtjad ootavad ka seda, et eelarve korda tegemise kõrval tegutseks uus koalitsioon edasise majanduskasvu tingimuste loomise nimel.
Intervjuus arutatud käibemaksu mõjust ja automaksust, majanduskasvu tagant tõukavatest võimalustest, töölepingu seaduse kaasajastamisest ja eesootavatest alampalga läbirääkimistest, rohepöördest ja kliimaseadusest saad vaadata lisa “Esimene stuudio” saatest või lugeda pikemalt ERR majandusuudiste veergudelt.