Kristen Michal: alampalga tõus jääb sotsiaalpartnerite otsustada
Kärbetest rääkides kinnitas peaminister, et kindlasti ei vähendata pensione, sest kõikide näitajate järgi on pensionärid ikkagi suures vaesusriskis. Teiseks ei saa tema sõnul vähendada kaitseväega seotud kulusid, pigem tuleb sinna valdkonda raha juurde. Kolmandaks ei ole kavas teha kärpeid sisejulgeoleku vallas ehk vähendada politseinike ja päästjate palka. Sama kehtib õpetajate palga kohta.
"Rohkem erandeid ei ole koalitsioonikõnelustel kokku lepitud," lausus Michal. "Kui mõnes kohas tundub kärbe olevat liiga suur või on tegemist topeltkärpega, siis kindlasti püüame seda ühtlustada. Aga ühtki valdkonda me kärpest välja ei jäta, keegi ei jää sellest puutumata," ütles Michal.
Küsimusele, kuidas saaks tervisekassa miinusest välja tuua ja kas selleks on vaja reservide kallale minna, vastas peaminister, et üldiselt ei aita reservide kasutamine või riigilt raha n-ö pealeandmine eelarvet tasakaalu viia.
"Eelarvet suunab tasakaalu see, kui tervisekassa suudab ise oma tegevusi säästlikumalt korraldada: kasutada iga eurot veidi efektiivsemalt või siis tuua raha juurde. Terviseminister ongi ju tulnud välja eri ettepanekutega, mis puudutavad näiteks visiiditasu tõusu. See toob tervisekassasse raha juurde ja aitab puudujääki vähendada. Vahepealsetel aastatel tuleb osa sellest puudujäägist ilmselt küll katta reservist või riigieelarvest, aga peamine tegevussuund peab olema suunatud tervisekassa enda efektiivsemaks muutmisele. See aitab ka eelarve mõttes riigil ja rahval paremini toimetada," ütles Michal.
Michali sõnul on valitsus andnud põhimõttelise heakskiidu visiiditasutõusude tõstmisele, kuid lõplik otsus langetatakse pärast seda, kui on vaadatud läbi detailid, näiteks see, kelle suhtes rakendatakse erandit.