"Me ei toeta ületöö tasustamise koefitsiendi tõstmist tingimustes, kus pole selged 2014. aasta ja järgnevate aastate eelarve võimalused. Otsene mõju haigekassa 2014. aasta eelarvele on kuni 1,3 miljonit eurot. Lisaks otsesele rahalisele mõjule võib määrusel olla ka kaudne rahaline mõju umbes 5 miljonit eurot, sest ambulatoorse ja päevaravi ületöö osakaal lepingumahust võib lisamotivatsiooni tekkimisel suureneda," kirjutab rahandusminister Jürgen Ligi eelnõud kooskõlastamata jättes.
Rahandusministeeriumi hinnangul on käesoleva aasta täitmise andmete põhjal haigekassa jooksev puudujääk 2014 eelarves planeeritust oluliselt suurem. Haigekassa 2014. aasta viie kuu tulem on -33,2 miljonit eurot. Kulude eelarve on ületatud ja tulud alalaekumises.
"Ei ole mõistlik võtta vastu otsust, mis aasta lõpuks puudujääki veelgi suurendab. Arvestades, et paralleelselt on töös veel muudatusi, näiteks rahaline hüvitis, millega kaasneb kulude kasv ning lisaks käivad palgaläbirääkimised tervishoiutöötajatega, tasuks haigekassa eelarvesse jätta paindlikkust ja eelnõud hetkel mitte vastu võtta," seisab Ligi kirjas.
Sotsiaalministeerium tegi ettepaneku rakendada ambulatoorses ravis ja päevaravis üle lepingumahu osutatud teenuste eest tasu maksmise kohustuse ülevõtmisel koefitsiente 0,3 ja 0,7. Koefitsienti 0,7 rakendataks ületöö summale, mis on kuni 5 protsenti lepingus kokkulepitud ambulatoorse ja päevaravi kohustuste kogusummast. Ületööle, mis on sellest piirmäärast suurem, rakendataks tasukoefitsienti 0,3. Koefitsiendiga 0,7 tasumisele ülemmäära kehtestamise eesmärk on sotsiaalministeeriumi hinnangul haigekassa eelarveriski maandamine ning eelarvepositsiooni säilitamine.