Riik on tasuta kursusi pakkunud juba üle kümne aasta ning neist on osa võtnud ligi 100 000 inimest. Asekantsler Robert Lippini sõnul hoiab elukestev õppimine õpioskused värskena, aitab tööturumuutustega kiiremini kohaneda ja annab konkurentsieelise.
Tänavused kursused on suunatud pandeemiast põhjustatud kriisi mõjude leevendamiseks ning toetavad ettevõtete ümberkujunemist vastavalt muutunud oludele. Tööjõu- ja oskuste prognoosisüsteem OSKA raporti järgi on koroonast põhjustatud kriis kiirendanud struktuurseid muutusi majanduses, tööhõives ning trende automatiseerimisele, digitaliseerimisele ja virtuaalkanalites tegutsemisele. Muudatused majanduses on toonud kaasa töötajate koolitusvajaduse hüppelise kasvu.
Tänavune koolitustellimus on koostatud mitmes osas ja selle kogumaksumus on 3,05 miljonit eurot. Välja on valitud peamiselt kursused, mis võimaldavad õppida vajalikke oskusi tööle asumiseks kriisiolukorras kannatada saanud sektoritesse – näiteks tervishoid, turism, töötlev tööstus, IKT, sotsiaalvaldkond, põllumajandus, vee- ja jäätmekäitlus ja siseturvalisus – või toetavad tööl püsimiseks vajalike lisaoskuste omandamist, näiteks valdkonnaspetsiifilised IKT-oskused ning kaugtööks vajalikud digipädevused.
Tasuta kursused tagavad ligipääsu koolitusele hoolimata inimese majanduslikust olukorrast või haridustasemest. Eelkõige on oodatud põhi- ja keskharidusega inimesed, kel puudub erialane haridus, sest statistiliselt osaleb see sihtrühm elukestvas õppes kõige vähem.
Täpsema info kursuste ja nendele registreerimise kohta on leitav koolide veebilehtedelt või aadressilt www.hm.ee/tasuta-kursused
Kursusi rahastavad Euroopa Sotsiaalfond ning haridus- ja teadusministeerium täiskasvanuhariduse edendamise ja õppimisvõimaluste parandamise tegevuse kaudu.