Töötukassa maksab partneritele töövõime hindamise eest sadakond eurot
Visiidipõhise hindamise tasu on veidi üle 169 euro, lihtsustatud hindamise eest aga – juhul kui esineb töövõimet välistav seisund – on tasu ligi 66 eurot. Võrdluseks seda, et uue metoodika põhjal arvestati esialgu näiteks dokumendipõhise hindamise eeldatavaks hinnaks ümardatult 117 eurot.
"Kuigi hindamiste sujuvalt käima saamine on olnud vaevarikas, seda sageli tervise infosüsteemist puuduvate andmete tõttu, läheb see praegu üha ladusamalt. Taotluste menetlustähtajad on lühenenud ega ületa enamasti lubatud piiri. Kuigi pooltel juhtudel tuleb töövõime hindamiseks arstidelt lisainfot küsida, on keskmine taotluse menetlemiseks kuluv aeg töötukassa andmetel 14 tööpäeva, mis on vähem, kui lubatud 30-tööpäevane tähtaeg. Võrdluseks, vana süsteemi järgi võttis tööealise inimese taotluse ekspertiis mullu aega keskmiselt 24 ning 2009. aastal koguni 50 kalendripäeva," kirjutab tööhõiveosakonna peaspetsialist Sabina Trankmann ministeeriumi ajaveebis.
Täis ongi saamas esimene aastaring, mil töötukassa hindab inimeste töövõimet. Kuigi hindamise protseduur on uus ning maksab rohkem, annab see ministeeriumi sõnul ka selgema pildi inimese piirangutest ja võimekusest tööd teha. Nüüd hindavad töövõimet praktiseerivad arstid oma igapäevatöö kõrvalt, mis võimaldab arvestada hindamisel kõige kaasaegsemat meditsiinilist teadmist ning vaadata diagnoosist kaugemale: selle mõju inimesele individuaalselt, tema võimekust ja takistusi tööturul, selgitab Trankmann.
Osalise töövõimega inimestele kuus keskmiselt välja makstud toetus oli tänavu septembris töötukassa andmetel 208 eurot ja puuduva töövõimega inimestel 357 eurot. Keskmine töövõimetoetus on seega 253 eurot, mis on suurem kui varasem keskmine töövõimetuspension 217 eurot.