"Kui juba töökuulutus praagib osad inimesed põhjendamatult kandideerijate hulgast välja, siis tekitab see Eesti inimeste vahel valusaid lõhesid, tõrjub ja märgistab halvustavalt noori või küpsemas eas inimesi, mehi või naisi," teatas Pakosta BNS-ile.
Tema sõnul otsib tööandja kuulutusega inimest, kes on parim pakutud töö tegemiseks. "Kuulutuses võib loomulikult nõuda tööks vajalikke oskusi ja kõike, mida iga inimene saab ise endas arendada - näiteks vajalikku keeleoskust, sobivaid isiksuseomadusi, vajalikku kogemust või haridust. Aga seda, mis inimesest endast ei sõltu ja mis pole töökohaga ka üldse seotud, piiranguks seada pole inimlikult viisakas ja on ka seadusega keelatud," selgitas Pakosta.
Näiteks pole voliniku sõnul kuidagi põhjendatud nõue kuulutuses, et alkoholipoodi müüjaks kandideerija tohiks olla kuni 35-aastane. "Aga miks mitte 36-aastane, kes on suurepäraste müügitulemustega ning toob seega ettevõttele tublisti kasumit?" küsis Pakosta.
Võrdõigusvolinik toonitas, et diskrimineeriv töökuulutus on seadusega keelatud. "Inimestel on õigus vajalike oskuste olemasolul kandideerida ja tööle valituks osutuda ka siis, kui ületavad diskrimineerivaid piiranguid kuulutuses, samuti on õigus tööandjalt nõutada valuraha," lausus ta.