Palgad kasvavad endiselt hindadest kiiremini
Tarbijahindade kasvu andis suurima panuse toit. Toiduainete hindu mõjutas piima- ja kalatoodete ning suhkru kallinemine. Toiduainete hinnatõus mõjutab teravamalt väiksema sissetulekuga peresid, kus toidu osakaal tarbimiskorvis on suurem. Kõige väiksemate sissetulekutega majapidamiste grupis kulub toidule ligi 40% pere eelarvest.
Kõrgemad aktsiisimäärad kergitasid alkoholi, tubaka ja mootorikütuste hindu. Mootorikütuste hinda tõstis mõnevõrra ka toornafta hinnatõus. Augustis oli toornafta hind eurodes 4% kõrgem kui aasta tagasi. Swedbanki prognoosi järgi püsib naftabarreli hind järgmise aasta jooksul praeguse taseme lähedal, 52-53 USA dollari juures.
Hinnatõus ulatub sel aastal üle 3%. Hindu mõjutavad toorainete kallinemine ja aktsiisimaksude tõus.
Tarbijad tunnetavad hinnatõusu tavaliselt tegelikust suuremana. Konjunktuuriinstituudi uuringu järgi arvas kolmveerand küsitletutest, et hinnad on oluliselt tõusnud.
Hoolimata sissetulekute kiirest kasvust ja tarbijate tugevast kindlustundest, on tarbimise kasv siiski aeglustunud. Selle aasta esimese seitsme kuu kokkuvõttes kasvas jaemüügi maht vaid 2% eelmise aasta sama ajaga võrreldes.