14.02.2022 Esmaspäev

Sõbrapäeval tutvumisportaali õnne proovima? Loe, millised ohud võivad liitumisega kaasneda!

14. veebruari teatakse kui armunute püha, kus otsitakse lähedust, tihti ka uusi tutvusi ja suhteid. Tänapäeval on laialt levinud erinevad kohtinguportaalid, mis pakuvad ahvatlevaid võimalusi uute sõprus- või armusuhete loomiseks. Paraku võib emotsioonidest tulvil tarbija uute tasuliste portaalidega liitudes sattuda piltlikult öeldes lõksu, millest väljasaamine nõuab suuri väljaminekuid. TTJA tarbijate ja ettevõtjate nõustamise osakonna juhataja Kristina Tammaru selgitab, millised ohud võivad peituda tutvumisportaalidega liitudes.

Paraku on tarbijakaitsele laekunud mitmeid kaebuseid  tutvumisportaalidega liitunuilt.
Paraku on tarbijakaitsele laekunud mitmeid kaebuseid tutvumisportaalidega liitunuilt. Foto: pixabay

Internetis ringi liikudes võib näha meelalt kutsuvaid reklaame, kus kõlavate nimedega tutvumissaidid (juhuslikkohtingsalajanekohtingudkohtingud40pluss jne) pakuvad võimalust luua uusi tutvusi ja suhteid. Kas oled aga vaadanud, millise riigi ettevõttele need kuuluvad?

Nimetatud portaalid on registreeritud Šveitsis, neid haldab ettevõte Dateblaster AG. Teadupärast ei ole Šveits Euroopa Liidu liige, mistõttu taoliste ettevõtetega sõlmitud tehingutele või vaidlustele EL tarbijaõigused ei laiene. See omakorda tähendab, et Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametil (TTJA) ega ameti juures tegutseval Euroopa Liidu tarbija nõustamiskeskusel ei ole pädevust tarbijaid murede korral nõustada või abistada.

Paraku on tarbijakaitsele laekunud mitmeid kaebuseid nimetatud tutvumisportaalidega liitunutelt, kust joonistuvad välja erinevad probleemid:

  • Kasutajal on raskusi liitumislepingu lõpetamisega.

Sooviavaldustele leping lõpetada kaupleja sageli ei reageeri ning tasumata maksete korral hakkab tarbijatele nõudeid esitama inkassofirma (mitmel juhul saadeti võlanõue edasi saksa ettevõttele!), lisades nõudele ka märkimisväärse teenustasu.

  • Tasuta liitumine ei võimalda enamikke teenuseid kasutada.

Näiteks kuvatakse tarbijale teiste kasutajate profiile, kuid ei võimaldata kasutajatel omavahel suhelda, sest vestlused ehk chati funktsioonid pole kättesaadavad või saab ühendust võtta vaid piiratud ulatuses – sageli vormistavad siis pettunud kasutajad tasulise liitumise.

  • Ühekordse makse asemel võetakse raha igakuiselt.

Tasulise liitumise vormistamisel tuleb teenuse eest sageli täies ulatuses ette maksta ning vastav summa debiteeritakse tarbija maksekontolt, kuid ühekordse maksega arvestanud tarbijad avastavad hiljem, et raha hakatakse maha arvama igakuiselt.

  • Kasutatakse võltskontosid – samade isikute pilte võib leida ka teistest portaalidest.

Sestap tuleks veenduda, et reaalse inimesega tutvumise eesmärgil ei liitutaks portaalidega, mis kasutavad vaid virtuaalseid online-profiile, mille taga ei eksisteeri päris inimest.

Niisiis, enne teenustega liitumist tee kindlaks kaupleja isik (ärinimi ning kontaktandmed) ja loe tähelepanelikult teenuse kasutustingimusi. Kui need ei ole üheselt mõistetavad, loobu liitumisest. Arvesta, et tingimused (ka maksetingimused) hakkavad kehtima kohe kasutajaks registreerimisel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255