Sotsiaalministeerium toetab EL-i odavate ravimite tootmise eelnõu
Euroopa Komisjoni tellitud ravimite täiendava kaitse majanduslike mõjude uuringus selgus, et geneeriliste ravimite turule tuleku järgselt langeb originaalravimite hind keskmiselt umbes 40 protsendi võrra.
Eelnõuga kehtestatakse erand ravimite ekspordiks kolmandatesse riikidesse, kus patendikaitse ei kehti. Sellega kaasneb positiivne mõju ravimite kättesaadavuse parandamisele ka Euroopa Liidu riikides pärast täiendava kaitse lõppemist, mis kiirendab geneeriliste ravimite Euroopa turule jõudmist.
Uute innovaatiliste originaalravimite puhul on tihti probleemiks nende kõrge hind, mis ei ole patsientidele ja tervishoiusüsteemidele jõukohane ning mille tõttu paljud uued ravimid jäävad patsientidele kättesaamatuks.
Ministeerium on seisukohal, et ravimitööstuses tuleb leida tasakaal, et ühelt poolt säiliksid piisavad stiimulid uute ravimite arendamiseks ja tootmiseks ning teisalt oleks tagatud esmatähtsate ravimite taskukohasus ja kättesaadavus.
Sotsiaalministeeriumi riikidevahelised ravimite hinnavõrdlused on näidanud, et riikides, kus toimeaine ravimvormil ja tugevusel on ravimiturul mitu kehtivat müügiluba, on toimeaine hinnad konkurentsivõimelisemad ja madalamad.
Eestis on viimastel aastatel järjest rohkem näiteid toimeainetest, millel ei ole turul analoogravimeid ning mille kättesaadavuse tagamiseks peab riik pidama läbirääkimisi ja sageli konkurentsi puudumise tõttu leppima kõrgema hinnaga.
Eestis moodustavad kulud ravimihüvitistele 11 protsenti ravikindlustuse kuludest ning seetõttu on sellel ka oluline mõju tervishoiusüsteemi rahastamise jätkusuutlikkusele. Kulutused ravimitele moodustavad ka kõige suurema osa Eesti inimeste omaosaluskoormusest.