"Euroopa raamatupidamisdirektiividest ja -seadustest on olemas mitmeid kohmakaid eestikeelseid variante. Kui aga vaadata inglisekeelset originaali, siis eestikeelsega leiab päris palju ebakõlasid. Hetkel töötame selle kallal, et tõlkida raamatupidamisdirektiiv korrektselt ära ja sealt vaadata, missuguseid muudatusi tuleks teha raamatupidamise toimkonna juhendites (RTJ)," ütles raamatupidamise seaduse ja toimkonna juhenditega tegeleva PwC juhtivpartner Ago Vilu eile PwC raamatupidamiskonverentsil.
"Koos mitme RTJ-iga võib muutuda ka terminoloogia. Ettevõtte kohustused võib-olla muutuvad kohustisteks. Kui praegu on raamatupidamise aastaaruande eesmärk anda õige ja õiglane ülevaade, siis eesmärk võib muutuda asjakohase ja tõepärase ülevaate andmiseks," lausus Vilu.
Raamatupidamise seaduse uuenemine tingib mõningad muutused ka raamatupidamise toimkonna juhendites (RTJ), millega üldjoontes valikuvõimalused raamatupidamises kasvavad.
"Võivad toimuda muudatused bilansi- ja kasumiaruande kirjetes. Näiteks käibevara allahindlused hakatakse kajastama kasumiaruandes eraldi kirjel. Samuti saab ettevõte valida, kas koostada lühemat või pikemat bilanssi, lähtudes seaduse nõuetest ja võimalustest," selgitas Vilu.
"Väike- ja mikroettevõtjatel võib kaduda konsolideeritud aruannete koostamise nõue," lisas Vilu. RTJ-des muudatuste tegemisel võetakse arvesse ka kasutajate tagasisidet, lisas ta.
"Raamatupidajate ja audiitorite kommentaaride põhjal vaatame veel mõningaid punkte üle. Kaalume laenuintresside kapitaliseerimise lubamist alternatiivse võimalusena, sest praegu kajastatakse seda kuluna. Samuti mõtleme emaettevõtte konsolideerimata aruandes kapitaliosaluse meetodi lubamist tütar- ja sidusettevõtete kajastamisel," lausus Vilu.
Samas kinnitas ta, et tegemist on vaid eelnõuga ning juhendid peab kinnitama rahandusministeerium. Muudetud juhendite eelnõud avaldatakse kommenteerimiseks lähinädalatel rahandusministeeriumi veebilehel.
Eesti pidi 20. juuliks 2015 üle võtma Euroopa raamatupidamisdirektiivi ning seoses sellega on ette valmistatud ka uue raamatupidamise seaduse eelnõu. Eesti kaebas aga direktiivi 23. septembril 2013. aastal Euroopa Kohtusse, kuid kaotas 2015. aastal. Kuigi direktiivi ülevõtmise tähtaeg oli 2015. aasta juulis, lubab direktiiv uuenenud nõudeid kohaldada esimest korda alles 2016. aasta finantsaruannete kohta, see tähendab alates 2017. aasta 1. jaanuarist, teatas BNS.