Kui müüja kinnitused ei osutu õigeks
Ostja lähtub ostutehingut tehes muu hulgas müügilepingus antud kinnitustest. Pärast tehingu läbiviimist võib aga selguda, et asjad ei ole nii, nagu müüja lubas. Ehk siis teisisõnu on müüja oma kinnitusi rikkunud. Üldiselt lepitakse selliseks juhuks kokku müüja kohustus hüvitada ostjale tekkiv kahju või tasuda leppetrahvi konkreetses summas. Ostja poolt vaadatuna võib aga sellisel juhul tekkida olukord, kus müüja pole enam maksevõimeline. Seega on oht, et erinevatel põhjustel ei saa ostja kahjutasu või leppetrahvi nõuet reaalselt sisse nõuda.
Rikkumise eest vastutab kindlustusandja
Siin tulebki mängu tehingukinnituste kindlustus (representations and warranties insurance). Kindlustada on võimalik ostja nõuded müüja vastu, mis tulenevad kinnituste rikkumisest, ning ostjal on vastavate nõuete tekkimise korral müüja asemel vastaspool kindlustusselts. Kuigi Eestis on nimetatud kindlustustoode veel suhteliselt vähe kasutatud, on see mujal maailmas olulisemate tehingute puhul levinud tehinguriskide maandamise võimalus.
Müüja saab ostuhinna kohe kätte
Müüja poolt vaadatuna annab tehingukinnituste kindlustus ka müüjale mitmeid eeliseid. Puudub vajadus ostuhinna osaliseks deponeerimiseks. Sellist lahendust kasutatakse tihti, tagamaks võimalike kahjunõuete reaalne väljamaksmine ostjale. Kindlustuse olemasolul saab müüja kogu ostuhinna kohe kätte. Samuti ei riski müüja tulevikus tekkiva võimaliku kohustusega tasuda leppetrahvi. Lisaks kaitseb kindlustus näiteks müüjaid, kes ei ole müüdava ettevõtte juhtimises aktiivselt osalenud ning ei tea kõiki ettevõttega seotud asjaolusid. Kindlustuse olemasolu võib kogu ostuprotsessi kiirendada ning ka potentsiaalselt müüdava ettevõtte hinda tõsta.
Tehingukindlustuse plussid
Kindlustuse olemasolu peamised plussid ostjale on järgmised:
- tagab ostjale võimaluse rikkumise puhul kahjuhüvitis reaalselt kätte saada;
- võimalik on kokku leppida pikemaid kinnituste kehtivuse perioode, kui müüja ilma kindlustuseta nõustuks;
- risk müüjale mitteteadaolevate asjaolude eest läheb kindlustajale;
- ostjal on võimalus saada laiemad kinnitused võrreldes tavaolukorraga.
Täpsed kindlustustingimused sõltuvad tehingu iseloomust. Kindlustuspreemia suurus on ca 1 kuni 3 protsenti kindlustatavast summast (näiteks müügilepingus kokkulepitud müüja vastutuse rahaline ülempiir).
Kokkuvõtteks
Kui oled ostmas või müümas ettevõtet, tasub kaaluda tehingukinnituste kindlustuse kaasamist. Eriti kui on tegemist müüjaga, kes pärast tehingu lõpuleviimist tegevuse lõpetab, või kui on tegemist mitme erinevas riigis asuva müüjaga. Sellise kindlustuskatte kasutamise kavatsuse korral tuleb võimalikult varakult kaasata nõustaja, sest kindlustuse olemasolu mõjutab kindlasti ka müügilepingu tingimusi.