Esmaspäev, 12 Märts 2018 08:58

Põhivara kasuliku eluea vähendamine Esile tõstetud

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Olesja Timofejeva, auditijuht
Olesja Timofejeva, auditijuht Donoway Eesti

Kas sellisel juhul, kui ettevõtte juht tahab vähendada põhivara (sõiduauto) kasutusiga seitsmelt aastalt viiele aastale, on vaja eelmiste aastate amortisatsioonimäärad uuesti arvutada ja teha bilansis muudatused?

Vastab Olesja Timofejeva, Donoway Eesti: Raamatupidamise Toimkonna juhendi 1 (edaspidi – RTJ 1) „Raamatupidamise aastaaruande koostamise üldpõhimõtted“ punkti 76 kohaselt kajastatakse muutused raamatupidamislikes hinnangutes (sh põhivara kasutusiga) hinnangu muutuse toimumise perioodis.

Eelmiste perioodide andmeid parandada ei ole vaja (erinevalt arvestuspõhimõtete muutustest).

Näiteks juhul, kui sõiduauto osteti kolm aastat tagasi 7000 euro eest ja esialgseks kasutuseaks hinnati seitse aastat, siis tähendab see, et kolme aasta möödudes oleks auto jääkväärtus 4000 eurot (amortisatsioon oleks sel juhul 1000 eurot aastas). Auto kolmanda kasutusaasta lõpus hindas ettevõtte juhtkond tema tehnilist seisukorda, jõudes järeldusele, et auto kasutusea jääkväärtus on kaks aastat. Sellest hetkest toimub raamatupidamisliku hinnangu muudatus, mille tulemusena muudetakse amortisatsioonimäärasid nii, et jääkväärtus amortiseeritaks kulusse järelejäänud kahe aasta jooksul, see tähendab, et amortisatsioonikulu on 2000 eurot aastas.

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Viimased vastused lugejate küsimustele audiiti teemal

Audiitor vastab lugejate küsimustele

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes