19.05.2014 Esmaspäev

Ettevõtlik perekond ja perekondlik ettevõte

Ettevõtlustegevus saab toimida vaid siis, kui on olemas ettevõtluseks sobilik keskkond ja on ettevõtjaid ehk siis, kui on aktiivselt tegutsevaid või tegutseda tahtvaid inimesi üksinda või koos pereliikmetega. Ettevõtlustegevust alustades peab ettevõtja olema veendunud, kas ta soovib hakata pereettevõtjana või mittepereettevõtjana tegutsema.

Maret Güldenkoh, MBA, lektor
Maret Güldenkoh, MBA, lektor Foto: Sisekaitseakadeemia

Üksnes soovist saada pereettevõtjaks ei piisa. Eduka pereettevõte loomiseks peab enne registreerimist olema veendunud, et pereliikmed on huvitatud pereettevõtlustegevuses osalemisest. Vastasel juhul võib juhtuda nii, et ettevõtjana registreeritakse, kuid pereliikmed ei soovi või ei ole huvitatud, kuna sageli kaasnevad alustava ettevõtlustegevusega unetud ööd ja vaba aja puudumine.

Kes või mis on pereettevõte?

Pereettevõtet ja pereettevõtjat on paljud autorid erinevalt defineerinud, kuid kõikide definitsioonide ühisjooneks on pere osalus ettevõtlustegevuses. Perekonna ja ettevõtte suhteid mõjutavad koostöötamise võimalused, näiteks saab olla pereettevõtja oma kodus, vajadusel lisaks töötada osa- või täiskoormusega mõne teise tööandja juures. Pereettevõtte osakuid, aktsiaid võib omada üks pereliige, kuid need võivad kuuluda ka kõikidele pereliikmetele. Peaasi on, et ettevõtlustegevusse on kaasatud perekond.

Paljuliikmelises perekonnas võib sageli juhtuda nii, et kõik pereliikmed ei hakka tegutsema perekonna ettevõttes, vaid lähevad palgatööliseks või asutavad enda pereettevõtte ehk siis hakkavad oma pere pereettevõtjaks.

Klassikaliselt saavutatakse pereettevõtte staatus aja jooksul. Sageli luuakse alguses mittepereettevõte, seejärel kaasatakse abikaasa, lapsed ning nii ongi moodustunud pereettevõte ning lõpuks, kui enamik pereliikmetest on kaasatud, ongi tegemist kogu pere ettevõttega.
Pereettevõtteid luuakse pere vajadustest lähtuvalt. Pereettevõtete erinevused kujunevad juba ainuüksi pikaajalistest peretraditsioonidest.

Pereettevõtlusest Eestis

Pereettevõtluse traditsioonid Eestis on katkenud. Eesti taasiseseisvumise järel 1991. aastal asusid ettevõtjad taastama endisi talukohti ja soovisid jätkata esiisade traditsioone, arenema hakkas eraettevõtlus ja paljud, eriti maapiirkondades, lõid pereettevõtte. Artikli koostaja poolt alates aastast 2002 tehtud erinevate uurimistööde põhjal saab väita, et pereettevõtlus on Eestis enam arenenud maapiirkondades ja pereettevõtlusel on kandev roll majanduses.

Samas tuleb enne pereettevõtlusega alustamist olla veendunud, et perekonnaliikmed soovivad osaleda pereettevõtluses − pereettevõtte edukus sõltub pereliikmete omavahelisest läbisaamisest. Kõik pereliikmed peaksid huvituma majandustegevuse kasumlikkusest ja tegema kõik, et see oleks edukas. Tehtud uurimistöödest saab järeldada, et kui pereliikmete vahel on harmoonilised peresuhted, siis suudavad nad planeeritud ettevõtlustegevuses olla edukad, kuid siiski tuleb neil kohe pereettevõtlust alustades seada piirid töö ja kodu eristamiseks.


Pikemalt saab pereettevõtlusest lugeda Raamatupidamisuudiste mainumbrist. Ajakirja saab tellida SIIT.