Eesti maksusüsteem pole aastakümneid muutunud. Oma arvamust selle efektiivsusest, ümberkujundamise vajadusest ja võimalikest muudatustest jagab rahandusministeeriumi asekantsler Dmitri Jegorov.
Mis on teie arvates Eesti praeguse maksusüsteemi peamised probleemid?
Eesti maksusüsteemi on juba kuuendat aastat järjest tunnistatud kõige konkurentsivõimelisemaks OECD riikide ehk kõige arenenuma majandusega riikide seas. Loomulikult ei tähenda see, et meil pole ühtegi probleemi – kui see oleks nii, ei peaks me igal aastal ühes või teises maksuseaduses muudatusi tegema. Lisaks tehti seadustes nende kehtivusaja jooksul parandusi ning lisati uusi paragrahve, soodustusi ja erandeid, mida ei olnud alati piisava detailsusega analüüsitud või mis olid ajutise iseloomuga. Kui need üksikud elemendid pole enam asjakohased, tuleks need loomulikult seadusest välja jätta.
Üldiselt võib öelda, et meie praegune maksusüsteem toimib üsna hästi ning on efektiivne ka maksukogumise kulude poolest, mis on meil ühed madalamad maailmas.
Puudustest võib välja tuua omandimaksude väikese osakaalu, mille arvelt oleks võimalik vähendada muude maksuobjektide – tulu teenimise või tarbimise – maksukoormust. Mis puudutab kaudseid makse, mis koormavad peamiselt tarbimist, siis tuleks suuremat tähelepanu pöörata maksudele ja tasudele, mis suurendavad tootmissisendite kulu: energia, kütus, loodusvarad. On lootusetult aegunud ka kohalike maksude seadus, mis ei võimalda kohalikel omavalitsustel oma eelarve tulude osa paindlikult kujundada.
Täismahus artiklit saate lugeda Raamatupidamisuudiste värskest detsembrinumbrist (nr 8, 2019). Kui te ei ole veel jõudnud tellida ajakirja Raamatupidamisuudised, saate seda teha siit. Ajakiri Raamatupidamisuudised on nii raamatupidaja ja pearaamatupidaja kui ka firmajuhi ja finantsjuhi asendamatu abimees. Ajakirjast leiate Eesti parimate spetsialistide teadmistele ja kogemustele tuginevat lugemisvara kõige olulisematel ja aktuaalsematel teemadel. Ajakiri on reklaamivaba. Tellides ajakirja kuni 30. detsembrini saate tasuta ka kaks praktilist veebikoolitust!