10.04.2014 Neljapäev

Olulised erisused 2013. aasta aruande koostamisel ja esitamisel

Käes on aastaaruannete koostamise kõrgaeg ning jälle on põhjust meelde tuletada mõningaid majandusaasta aruande põhitõdesid. Aastaaruande koostamine ja esitamine on põhjalik ja aeganõudev protsess ning selle kõiki aspekte ei ole ühe artikliga võimalik lahata. Selles artiklis on välja valitud kaks teemat, millega praktikas mõnikord küsimusi tekib: majandusaasta aruande koostamise ja esitamise käik ning üleminek uutele, 2011. aastal muudetud Raamatupidamise Toimkonna juhenditele (edaspidi – RTJ või juhendid) raamatupidamise aastaaruannete koostamisel.

Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor
Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor Foto: Maire Otsus-Carpenter

Majandusaasta aruande koostamine ja esitamine

Majandusaasta aruande koostamise ja esitamisega seotud tegevustel on kindel järjekord. Kuid mõnikord võib see järjekord sassi minna. Nii on juhtunud, et audiitoril palutakse auditeerida juba üldkoosolekul kinnitatud aruannet või Äriregistrile on esitatud üldkoosolekul
kinnitamata aruanne.

Majandusaasta aruanne koosneb tegevusaruandest ja raamatupidamise aastaaruandest. Majandusaasta aruandele tuleb lisada:

  • „audiitori aruanne (kui see on nõutud)
  • müügitulu jaotus Eesti majanduse tegevusalade klassifikaatori järgi
  • kasumi jaotuse või kahjumi katmise ettepanek
  • kasumi jaotuse või kahjumi katmise otsus

Raamatupidamise seadus eristab majandusaasta valmimisel kaht etappi − aruande koostamine ja esitamine.

Majandusaasta aruande koostamise eest vastutab juhatus.

Majandusaasta aruande koostamine hõlmab järgmisi tegevusi:

  • „„raamatupidamise aastaaruandekoostamine
  • „„tegevusaruande koostamine
  • „„majandusaasta aruande heakskiitmine

Majandusaasta aruande heakskiitmisega kinnitab juhatus majandusaasta aruandes esitatud andmete õigsust ja täielikkust ning vastavust kasutatud raamatupidamistavale. Tuletame siinkohal meelde, et Eestis võivad ettevõtted aruande koostamisel lähtuda kas Eesti heast raamatupidamistavast või Euroopa Komisjoni poolt vastu võetud rahvusvahelistest finantsaruandluse standarditest.

Majandusaasta aruande heakskiitmise kuupäev on majandusaasta aruande lõpetamise kuupäev ning vähemalt üks juhatuse liige (mittetulundusühingutel ja sihtasutustel kõik juhatuse liikmed) peab aruande viivitamatult pärast heakskiitmist allkirjastama. Allkirjastamisel tuleb ära märkida heakskiitmise kuupäev.

Majandusaasta aruande esitamine hõlmab järgmisi tegevusi:

  • „„audiitorkontroll (kui see on nõutud seaduse või põhikirjaga)
  • „„kasumi jaotuse või kahjumi katmise ettepaneku koostamine (äriühingutel)
  • „„majandusaasta aruande esitamine üldkoosolekule kinnitamiseks, sihtasutuste puhul nõukogule

Üldkoosolek kinnitab majandusaasta aruande, võtab vastu kasumi jaotamise või kahjumi katmise otsuse ning seejärel esitatakse kinnitatud majandusaasta aruanne koos eespool loetletud täiendavate dokumentidega Äriregistrile.


Pikemalt saab majandusaasta aruande koostamise ja esitamise käigust ning ka uute RTJ-de kasutamisest lugeda Raamatupidamisuudiste peagi ilmuvast aprillinumbrist. Ajakirja saab tellida SIIT.