13.02.2012 Esmaspäev

Uued RTJ-d mõjutavad ettevõtete kasumeid

Miks on muudatus oluline ettevõtete juhtidele?  Mitmed muudatused uutes juhendites mõjutavad ka ettevõtete kasumit ja omakapitali. Kuna uute juhendite üldine suund on lihtsuse poole, siis lihtsamatel arvestusmeetoditel (näiteks soetusmaksumus õiglase väärtuse asemel või firmaväärtuse amortiseerimine) kipub sageli olema negatiivne mõju kasumile ja omakapitalile. Sellega tuleks arvestada näiteks uue aasta eelarvet koostades. Uued juhendid pakuvad mitmeid valikuvõimalusi, mis omakorda hakkavad tulevikus finantsnäitajaid mõjutama. Oleks mõistlik, kui ettevõtte juht osaleks nende valikute tegemises ning ei jätaks kasumit ja omakapitali mõjutavaid otsuseid puhtalt raamatupidaja hooleks.Ago Vilu,
Raamatupidamise Toimkonna esimees,
PwC Eesti juht

10. jaanuaril 2012.a  avaldati Riigi Teatajas uued Raamatupidamise Toimkonna juhendid. Uued juhendid muutuvad kohustuslikuks alates 1. jaanuarist 2013, kuid neid võib rakendada ka varem (sh juba 2011 aruannetele). Uued juhendid on lisaks Riigi Teatajale kättesaadavad ka Raamatupidamise Toimkonna veebilehel (www.easb.ee).

Millised on olulisemad muudatused?

Suuremaid või väiksemaid muudatusi on peaaegu igas juhendis – olulisematest sisulistest muudatustest annab ülevaate artiklile lisatud tabel. Peale paljude olemasolevate juhendite muutmise avaldas Raamatupidamise Toimkond ka ühe uue juhendi RTJ 15, kuhu on koondatud kõik lisades avalikustamise nõuded (seni sisaldusid avalikustumise nõuded kõigis juhendites).

Miks on muudatus oluline ettevõtete juhtidele?

Mitmed muudatused uutes juhendites mõjutavad ka ettevõtete kasumit ja omakapitali. Kuna uute juhendite üldine suund on lihtsuse poole, siis lihtsamatel arvestusmeetoditel (näiteks soetusmaksumus õiglase väärtuse asemel või firmaväärtuse amortiseerimine) kipub sageli olema negatiivne mõju kasumile ja omakapitalile. Sellega tuleks arvestada näiteks uue aasta eelarvet koostades. Uued juhendid pakuvad mitmeid valikuvõimalusi, mis omakorda hakkavad tulevikus finantsnäitajaid mõjutama. Oleks mõistlik, kui ettevõtte juht osaleks nende valikute tegemises ning ei jätaks kasumit ja omakapitali mõjutavaid otsuseid puhtalt raamatupidaja hooleks.


Ago Vilu,
Raamatupidamise Toimkonna esimees,
PwC Eesti juht


Artikli täisversiooni saate lugeda majandusajakirja Raamatupidamisuudised peagi ilmuvas numbris Nr1 (136) 2012