Majandusajakirja Raamatupidamisuudised värskes numbris

Vabadus valida

Me tahame olla kursis sellega, mis toimub Eestis ja mujal maailmas. Eriti tahaksime end kurssi viia valitsuse ja Euroopa Liidu tasandil tehtud otsuste tulemuste ja tagamaadega, sellega, mis peidus ja mille suudavad päevavalgele tirida vaid asjatundjad, kes teavad, kust ja mida kontrollida, juhtides tähelepanu nüanssidele, mis otsustajatel ehk kiire töö käigus kahe silma vahele jäänud või mida halvemal juhul püütakse võib-olla hoopis maha vaikida. Öeldakse, et eesmärk pühitseb abinõu. Kas ikka pühitseb? Oleme pigem seisukohal, et eesmärgist tähtsam on tee, mida mööda käiakse, et eesmärgini jõuda. Ühiskonda kaasates ja hoolivalt, lugemata kokku võimalikke teenitavaid plusspunkte, mis taas edukalt üle valimiskünnise aitavad.

Kuidas aga tänapäevases info ülekülluses orienteeruda? Orienteerumise kohatisest keerukusest hoolimata tahame võimalust ligi pääseda kogu teabele, mis veebiavarustes kättesaadav. Mis sellest, et tegelikult ei jõua keegi meist parima tahtmisegi juures kõigi teemadega kursis olla. Vabadus tähendab õigust teha ise valikuid ja ise otsustada, missuguste autorite tekste ja mis allikatest me loeme, kasutades iseenda tervet mõistust järeldamaks, kas loetut uskuda või mitte.

Euroopa Liidu uue autoriõiguste direktiivi eelnõu „lingimaks“ püüab litsentsitasu nõude kehtestamisega tagada, et uudiste ja muu teiste isikute välja antud sisu jagamisega eri platvormidel teenitav tulu jõuaks edaspidi tõepoolest väljaandjate ja autoriteni. Kahtlemata on tegu õiglase ja ülla eesmärgiga ja võib-olla aitab sel moel sisuloojatele laekuv lisatulu ka lugemismaterjali kvaliteetsemaks muuta. Tavakasutaja põhimure on aga see, kas ta saab ka edaspidi juurdepääsu väiksemate väljaandjate ja platvormide teabevoole või on need uute tingimuste kehtima hakates sunnitud üle jõu käivate kohustuste tõttu turult taanduma.

Seni aga tundkem rõõmu võimaluste paljususest ja piiramatust vabadusest valida. Otsustage ise, kas autorite põhjendatud seisukohad kõnetavad teid või mitte.

Kasulikku lugemist!

Sisukord

UUDISED

  • Eestist ja mujalt
  • Koolituskalender

SEADUSED JA MÄÄRUSED

AKTUAALNE

RAAMATUPIDAMINE

  • Kinnisvara – investeering või põhivara. Vadim Latuta

MAKSUD

MAJANDUS

ÕIGUS

  • Võlausaldajate kaitse tööandjate arvelt? Epp Lumiste

KOHTUPRAKTIKA

  • Kahju võib tekkida ka tegevusetusest. Martina Proosa

ÄRIKESKKOND

  • Kohustusliku tööõnnetuskindlustuse kitsaskohad. Birje Kalmus

TÖÖSUHTED

VIS-A-VIS

  • Lugejad küsivad – autorid vastavad

VARIA

  • Vastutustundlikkuse äratamine. Juta Palmeri

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes