06.10.2023 Reede

Eesti toiduhinnad võivad järgmiseks aastaks võrdsustuda Soome ja Rootsiga

Keskmine hinnatase on püsinud juunikuust alates enam-vähem samal tasemel. Aastaga on keskmine tarbimiskorv kallinenud 4 protsendi võrra, kirjutab Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik.

Toidu maksumus on viimastel kuudel kahanenud ka naaberriikides.
Toidu maksumus on viimastel kuudel kahanenud ka naaberriikides. Foto: pixabay

Järgnevatel kuudel peaks aastane hinnatõus jääma 5 protsendi juurde. Aasta lõpus kergitavad hindu järgmise aasta algul jõustuvad maksutõusud. Selle aasta kokkuvõttes tõusevad hinnad Swedbanki hinnangul 10 protsendi võrra ja kõige suurem osa selles on toidu kallinemisel.

Viimase kolme kuuga on toit odavnenud 3 protsendi võrra. Köögivilja ja kala hind on langenud, samas on piima, leiva ja liha hind jäänud samaks või veidi kasvanud. Toidu maksumus on viimastel kuudel kahanenud ka naaberriikides. Tooraine ja energia on odavnenud ja konkurents vähenenud ostujõuga tarbijate püüdmiseks tugev – see toob ka hinnad alla.

Eesti ei ole ega saa ka pärast käibemaksu tõusu kõige kõrgemate toiduhindadega riigiks Euroopas. Kõige kallim on toit Šveitsis, Islandil, Norras ja Taanis. Küll aga võib toiduainete hinnatase Eestis 2024. aastaks võrdsustuda Soome ja Rootsiga.

Hinnatõusu ootused on kogu majanduses vähenenud. Tööstus- ja ehitusettevõtted ootavad müügihindade langust. Teeninduses ja kaubanduses oodatakse küll hindade tõusu, aga väiksemas ulatuses kui varasematel kuudel.

Swedbanki prognoosi järgi tõusevad hinnad järgmisel aastal 4 protsendi võrra. Pool hinnatõusust tuleb käibemaksu ja aktsiisimaksude tõstmisest.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255