30.09.2013 Esmaspäev

IPOde turg elavneb

Mitte ainult meil pole aktsiate avalike esmaemissioonide (IPO) põud, börsidebüütide põud on vaata et kogu maailmas.

Tõnis Oja, börsianalüütik, NASDAQ OMX Tallinn profiblogi
Tõnis Oja, börsianalüütik, NASDAQ OMX Tallinn profiblogi Foto: Tõnis Oja

Tõsi on see, et mingid börsidebüüdid toimuvad kogu aeg, aga tegemist on suhteliselt väikesemahuliste ja vähetuntud ettevõtete börsiletulekuga. Näiteks USAs on sel aastal olnud 124 IPOt kogumahuga 30,2 miljardit dollarit.

Nüüd tundub, et jää on hakanud liikuma: IPO-plaanidest on teada andnud mitu tuntud ettevõtet.

Alates sellest nädalast võib igaüks omada osakese maailma tuntuimast pilvelõhkujast Empire State Buildingust. Aktsiate müük peaks toimuma 1. oktoobril ning King Kongi lemmikpilvelõhkujat ja veel 11 Manhattanil asuvat hoonet omav Empire State Realty Trust loodab investoritelt koguda veidi enam kui miljard dollarit. Kinnisvarale spetsialiseerunud konsultatsioonifirma Green Street Advisors hindab ettevõtte väärtuseks 1,45 miljardit.

Juulis teatas Olympic Entertainment Group, et ehitab Tallinna kesklinna luksushotelli, mida hakkab opereerima maailma üks tuntumaid hotellioperaatoreid Hilton. Selleks ajaks, kui hotell valmis saab, on meie investoreil võimalus omada osakest ka maailma suurimast hotelliketist, sest paar nädalat tagasi teatas erakapitalifirma Blackstone, kes on Hiltoni praegune omanik, et soovib müüa IPO-l 1,25 miljardi dollari eest ettevõtte aktsiaid.

Blackstone pole välja öelnud, mitu aktsiat müüki paisatakse, Reutersi andmeil loodab Blackstone, et turg hindab Hiltoni väärtuseks 30 miljardit dollarit.

Blackstone ostis Hiltoni välja 26 miljardi dollari eest 2007. aastal, mis on suurim hind, mida ühe hotelliketi eest on makstud. Hiltoni IPO aeg pole veel täpselt teada; arvatavasti toimub see järgmise aasta esimeses kvartalis.

Üks põnevamaid IPO-sid, millest viimastel nädalatel on teada antud, on sotsiaalmeediakompanii Twitteri IPO. Säutsufirma börsiplaanid tulid spetsialistidele üsna ootamatult, ning ka nüüd pole ettevõte väga palju infot jaganud. The Wall Street Journal kirjutas, et ettevõte soovib vältida vigu, mida tegid konkurendid Facebook ja LinkedIn – mõlema börsidebüüdid ebaõnnestusid. Tõsi, tänaseks on olukord muutunud: Facebooki aktsia on tõusnud kolmandiku võrra IPO-hinnast kõrgemale, LinkedIni aktsia on kallinenud mitu korda.

Enne Facebooki IPOt suurendasid Facebooki juhid nii emissiooni mahtu kui ka hinda ehk teisisõnu: mindi liiga ahneks. Enne börsileminekut oli Facebookil juba 500 aktsionäri ning ettevõtte aktsiatega kaubeldi börsivälisel turul üsna aktiivselt. Twitteril on 50 aktsionäri – lisaks riskiinvestoritele on nende hulgas ka terve rida tuntud inimesi nagu näiteks ettevõtjad Richard Branson ning Saudi prints Alwaleel bin Talal, aga ka näitleja Ashton Kutcher.

Twitter on üritanud kauplemisaktiivsust hoida nii madalana kui võimalik. Hoidmaks ära oma töötajate aktsiamüüki peatselt pärast börsileminekut, on Twitter eraldanud oma töötajatele eelisaktsiaid. Investoreid kaasates on Twitter nõudnud, et aktsiaid hoitaks pikaajaliselt.

Ilmselt kõige intrigeerivamaks IPO-ks saab olema hoopis Hiina internetikaubandusgigant Alibaba, kelle läbirääkimised Hongkongi börsiga jooksid liiva ning ettevõte on otsustanud noteerida aktsiad hoopis USAs.

Hongkongi börsile ei meeldi Alibaba juhtide aktsionäride struktuur, mis annab internetigigandi asutajale Jack Ma-le ning veel 27-le juhile, kes omavad kokku 10 protsenti ettevõtte aktsiatest, õiguse määrata nõukogu liikmed. Hongkongi börs ütleb, et see rikub aktsionäride võrdse kohtlemise printsiipi; lisaks on sealsel börsil ettevõtetel keelatud emiteerida kahte tüüpi aktsiaid, millel on erinev hääleõigus. Taolised kahe klassi aktsiad on näiteks Google’il ja Facebookil.

Alibaba on suur ettevõte, mis kontrollib umbes 80 protsenti Hiina internetikaubandusest. Taolistest ettevõtetest on suurema käibega vaid eBay ja Amazon.com. Alibaba kavatseb müüa IPO teel aktsiaid 15 miljardi dollari väärtuses ning ettevõtte turuhinnaks kujuneks seega 120 miljardit dollarit.

Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255