04.06.2018 Esmaspäev

Kanada: G7 ministreid ärritasid USA imporditariifid

Washingtoni peamised liitlased ärgitasid G7 ministrite kohtumisel USA rahandusministrit Steven Mnuchinit edastama Valgele Majale oma üksmeelset muret ja pettumust seoses Ühendriikide uute imporditariifidega, ütles 2. juunil Kanada rahandusminister Bill Morneau.
Washingtoni peamised liitlased ärgitasid G7 ministrite kohtumisel USA rahandusministrit Steven Mnuchinit edastama Valgele Majale oma üksmeelset muret ja pettumust seoses Ühendriikide uute imporditariifidega.
Washingtoni peamised liitlased ärgitasid G7 ministrite kohtumisel USA rahandusministrit Steven Mnuchinit edastama Valgele Majale oma üksmeelset muret ja pettumust seoses Ühendriikide uute imporditariifidega. Foto: pixabay

Morneau lausus Kanadas Whistleris peetud ministrite kohtumise lõppedes, et Kanada ja veel viie riigi rahandusministrid ja keskpankade juhid olid üksmeelselt ärritunud president Donald Trumpi administratsiooni kehtestatud karmide terase- ja alumiiniumitariifide pärast.

USA suurimad kaubanduspartnerid on teatanud vastumeetmetest ja õiguslikest sammudest, mis on viinud suure osa maailma majandusest kaubanduskonflikti künnisele. Vancouveri lähedale kogunenud rahandusministrid rääkisid muu hulgas sellest, et tunnevad end kauaaegse liitlase poolt reedetuna.

Mnuchin püüdis erimeelsuste tähtsust vähendada ja kinnitas, et Ühendriigid jäävad kindlaks G7 protsessile.

Prantsuse rahandusminister Bruno Le Maire väljendas omakorda prantslaste pahameelt.

"Ma tahan selgelt välja öelda ..., et on USA administratsiooni asi teha õigeid otsuseid, leevendamaks olukorda ja vähendamaks raskusi," ütles Prantsuse rahandusminister Bruno Le Maire G7 ministrite kohtumise lõppedes.

Kaubandussõja vältimine, lisas ta, "sõltub nüüd sellest, milliseid otsuseid on administratsioon valmis langetama järgmise mõne päeva ja järgmise mõne tunni jooksul -- jutt ei ole eelseisvatest nädalatest", lisas ta.

Euroopa Liit ja Kanada on suurimad USA terase- ja naftaimpordi allikad.

Saksa rahandusminister Olaf Scholz ütles ajakirjanikele, et USA tariifid on väga ränk probleem Atlandi-ülestele suhetele.

"Keegi ei mõista, miks julgeolekukaalutlustel peab terasele ja alumiiniumile täiendava tariifi kehtestama," lisas ta.

Trumpi tariifid Ühendriikide suurimatele metalli välistarnijatele pöörasid pea peale selle tavaliselt positiivses õhkkonnas toimuva kohtumise päevakorra.

Ka ei tehtud kohtumisel ühisavaldust, mis annab tunnistust tõsistest lahkhelidest maailmajanduse südames.

G7 riikide majandus moodustab ligi poole kogu maailma SKT-st.

Kuidas seesugune kurtmine vastu võetakse, on ebaselge. Ministrite kohtumise lõppedes oli Trump endiselt sõjakas, mõistes Twitteris hukka "tobeda kaubanduse", kus Ühendriikide ekspordile maksud kehtivad, aga sarnast vastust ei ole.

"Kui sa oled kaubanduses 800 miljardi dollariga aastas miinuses, ei saa sa kaubandussõda kaotada," deklareeris ta.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255