Neljapäev, 09 August 2018 16:06

Palm: eksport kasvab lähitulevikus mõõdukamalt

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Luminor Eesti peaökonomisti Tõnu Palmi hinnangul on erinevalt juunikuu 17-protsendilisest ekspordi aastakasvust lähitulevikus oodata veidi mõõdukamat kasvutempot.

Palm ütles BNS-ile, et ekspordi mõõdukamat kasvutempot on oodata seoses euroala kiire majanduskasvu järkjärgulise aeglustumisega ning ka kasvanud riskidega väliskaubanduse valdkonnas.

Seejuures püsib Palmi hinnangul lähitulevikus Eesti väliskaubanduspartnerite eksport jätkuvalt hea, toetades seeläbi ka edaspidi stabiilset ekspordikasvu.

Ökonomist märkis, et Euroopa Liidu (EL) riikide eksport kasvab ühendusesiseselt küll kiiresti, kuid viimastel kuudel on näha märke suurriikide aeglasemast ekspordikasvust väljapoole EL-i. "Globaalne majandusaktiivsus ja tööstuse kindlustunne soosib jätkuvalt Eesti ekspordi kasvuvõimalusi. EL riikide ekspordi osas on näidanud tänavu head kasvu eksport Türki, Jaapanisse ja Indiasse, kuhu Eestil napib täna ekspordivõimalusi," lisas Palm.

Kaupade eksport suurenes juunis aastaga 17 protsenti ja import 18 protsenti. Juunis eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1,3 miljardi euro väärtuses ja imporditi Eestisse 1,4 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 153 miljonit eurot, 2017. aasta juunis oli see 114 miljonit eurot, teatas statistikaamet 9. augustil.

"Eestil on kaubaekspordi osas läinud euroala riikide võrdluses esimesel poolaastal suhteliselt hästi ning ka juuni oli Eesti jaoks tugev, koguni 17-protsendise ekspordikasvuga kuu. Kaubaeksport kokku on Eestis aasta esimesel kuuel kuul kosunud 10 protsenti aastatagusega võrreldes, mis on vähemalt kaks korda tempokam kui suuremates eksportivates riikides, sealhulgas Saksamaal," sõnas Palm.

Toetajad

IKS logo 1

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Majandus ja äri viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid Eesti äri ja majanduse teemal

 • MTA tuvastas Jõgevamaal kaheksa ümbrikupalga kahtlusega ettevõtet

  Maksu- ja tolliameti (MTA) töötajad kontrollisid novembri lõpus Jõgevamaal ehitusettevõtteid ning autoremonditöökodasid, tuvastades kontrollitud 26 firmast kaheksa puhul ümbrikupalga maksmise kahtluse.

 • EAS kinnitas tuleva aasta 81-miljonilise eelarve
  EAS kinnitas tuleva aasta 81-miljonilise eelarve ttevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) nõukogu kinnitas aastaks 2019 tegevuskava, mille elluviimiseks on eelarves planeeritud 81,3 miljonit eurot, mis on tänavusest aastast 40 protsenti vähem.
 • Euroala ärikasv oli detsembris nelja aasta väikseim
  Euroala ärikasv oli detsembris nelja aasta madalaimal tasemel, selgus uuringufirma IHS Markiti esialgsest hinnangust. IHS Markiti euroala ostujuhtide indeks langes detsembris 51,3 punktile, ehk 49 kuu madalaimale, võrreldes 52,7 punktiga novembris.
 • Kinnisvarafirma: müüjad küsivad kinnisvara eest liiga kõrget hinda

  Kinnisvarafirma Pindi Kinnisvara juhatuse liikme Peep Soomani sõnul soovivad kinnisvara müüjad liiga kõrget hinda ja vahe pakkumishindade ja tegelike tehinguhindade vahel kasvanud aina suuremaks. "Üha rohkem varaomanikke küsivad oma kinnisvaraobjekti eest hinda, mis on 20-50 protsenti potentsiaalsest tehingust kõrgem ja tänases turuseisus ebareaalne," ütles Sooman pressiteate vahendusel.

 • Maksebilansi jooksevkonto oli oktoobris 65 miljoni euroga ülejäägis
  Kaupade ekspordi ja impordi käibed olid 2018. aasta suurimad: kaubaeksport kasvas 9 protsenti ja kaubaimport 11 protsenti, mistõttu kaupade konto puudujääk suurenes eelmise aasta oktoobriga võrreldes 32 miljoni euro võrra, 95 miljoni euroni.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes