16.11.2017 Neljapäev

MTA soovib inimeste abiga tuvastada erasõite tegevaid töösõidukeid

Maksu- ja tolliamet (MTA) loodab uuest aastast inimeste abiga tuvastada töösõitudeks ettenähtud autosid, mida kasutatakse siiski ka erasõitudeks.
Maksu- ja tolliamet (MTA) loodab uuest aastast inimeste abiga tuvastada töösõitudeks ettenähtud autosid, mida kasutatakse siiski ka erasõitudeks.
Maksu- ja tolliamet (MTA) loodab uuest aastast inimeste abiga tuvastada töösõitudeks ettenähtud autosid, mida kasutatakse siiski ka erasõitudeks. Foto: pixabay.com

"Kõikide nende autode kohta, mida kasutatakse ainult töösõitudeks ehk neid, mida ei lubata kasutada erasõitudeks, tuleb uuel aastal teha liiklusregistrisse vastav märge. See info on avalik ja on alternatiiviks erimärgistusele. Tegu on nõndanimetatud naabrivalve efektiga, kus inimesed saavad ise jälgida, kas autosid ikka kasutatakse ainult töösõitudeks ja sellest ka maksu- ja tolliametile teada anda," ütles MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi PwC konverentsil.

"Kui tööandja ei soovi, et tema sõiduautodele puhul tekib erisoodustus, siis ei tohi ta uuel aastal üldse võimaldada töötajatel oma autosid kasutada. Praegu sõltub auto kasutamise erisoodustus sellest, kas töötaja päriselt kasutab autot või ei kasuta, ning võimalik on kasutada ka kilomeetripõhist arvestust, mille järgi võib töötaja selle kinni maksta ja erisoodustust ei teki. Kuid uuel aastal sellist võimalus enam ei ole," lisas ta.

"Maksukohustus tekib sel hetkel, kui töötajale on antud luba autot kasutada. Sõltumata sellest, kas ta kasutab seda raha eest, tasuta või üldse ei kasuta, kui töötajal on võimalus autot kasutada, siis erisoodustus ka tekib," rääkis Liivamägi.

"Teavitamine sellest, et töötajatel ei ole võimalik teha erasõite, on ennekõike tööandja kohustus. Kui ka ühel päeval kuus on auto erasõiduks võimaldatud, siis tekib maksukohustus," lisas ta.

Erisoodustus tekib sõltuvalt auto väärtusest, mida arvestatakse auto võimsuselt. Mida võimsam ja kallim on auto, seda kallim on ka erisoodustuse hind.

2018. aastal hakkab liiklusregistrisse kantud auto erisoodustuse hinnaks olema auto võimsus kilovattides korrutatud 1,96 euroga. Kui auto on vanem kui 5 aastat, siis on selleks 1,47 eurot kilovati kohta.

Erisoodustust ei teki maksustamisperioodil, kui sõiduauto on ajutiselt liiklusregistrist kustutatud või registrikanne on peatatud. Maksuperiood on jätkuvalt kalendrikuu. Ainult töösõitudeks kasutatava auto kohta tuleb teha vastav märge liiklusregistris. Antud kanne on riigilõivuvaba ja info on avalik.

E-teenindustes on sõidukeid võimalik registreerida alates käesoleva aasta detsembri keskpaigast. Paberavaldusi saab esitada alates 2. jaanuarist.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255