20.07.2023 Neljapäev

Romud saavad mootorsõidukimaksu kehtestamisel kaheaastase üleminekuaja

Rahandusministeerium soovib mootorsõidukimaksu kehtestamisel pöörata eraldi tähelepanu peatatud kandega sõidukite ehk niinimetatud romude probleemile, sealjuures kehtestatakse romude maksustamisele kaheaastane üleminekuaeg. 

Peatatud kandega sõidukeid on Eestis ligi 300 000 ja see arv on kasvutrendis.
Peatatud kandega sõidukeid on Eestis ligi 300 000 ja see arv on kasvutrendis. Foto: pixabay

Peatatud kandega sõidukeid on Eestis ligi 300 000 ja see arv on kasvutrendis. "Seisvad autod kujutavad ennast keskkonnaohtu ja neid jäetakse kergekäeliselt lagunema avalikku ruumi," kirjutatakse mootorsõidukimaksu seaduseelnõu väljatöötamiskavatsuses. 

Seetõttu käib ministeerium mootorsõidukimaksu seaduseelnõu väljatöötamiskavatsusega välja ettepaneku maksustada lisaks liiklusregistri alusel aktiivses kasutuses olevatele sõidukitele ka need, mis kuuluvad ajutiselt või automaatselt peatatud kandega sõidukite hulka.

Selleks, et anda nende sõidukite omanikele ja riigiasutustele mõistlik aeg nende utiliseerimiseks või muu lahenduse leidmiseks, kehtestatakse peatatud kandega sõidukite maksustamisele kaheaastane üleminekuaeg.

Rahandusministeeriumi hinnangul on peatatud kandega sõidukite suure hulga põhjuseks sageli motivatsiooni puudus neid registrist kustutada. Samas on paljud peatatud kandega sõidukid omanikuta, hävinud või ei kuulu enam registrijärgsele omanikule.

Kui peatatud kandega sõiduk on omanikul alles, saab selle viia lammutusse, kusjuures sõidukite puhul, mis on lammutatud või hävinud enne 2004. aasta 1. maid, ei peagi esitama lammutustõendit selle registrist kustutamiseks. Alates nimetatud ajast on sõiduki registrist kustutamine võimalik üksnes lammutusteate alusel ja kui sõidukit tõepoolest enam ei eksisteeri, tuleb algatada erimenetlus liiklusseaduse alusel.

Nimelt kustutatakse mootorsõiduk registrist keskkonnaameti, politsei- ja piirivalveameti või päästeameti tõendi alusel, kui sõiduk on tõepoolest hävinud ning seda ei saa nõuetekohaselt lammutada. Üldjuhul saab politsei- ja piirivalveamet või päästeamet kajastada sõiduki hävimist näiteks õnnetuse järel ja keskkonnaamet kõigil muudel juhtudel, sealhulgas siis, kui sõiduk on juba aastakümneid tagasi kuhugi ära kadunud.

Eile saatis rahandusministeerium mootorsõidukimaksu seaduseelnõu väljatöötamiskavatsuse kooskõlastusringile. Kuna tegu on väljatöötamiskavatsusega, võib see lähikuudel olenevalt tagasisidest muutuda. Mootorsõidukimaksu eelnõu peaks riigikokku jõudma sel sügisel. Mootorsõidukimaks hakkab kava kohaselt kehtima tuleva aasta 1. juulist ja aastamaksu tuleks esimest korda tasuda 2024. aasta augustis poole aasta eest.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255