21.12.2016 Kolmapäev

Uue transpordivahendi maksustamisega seotud erisused

Inimesed, kes igapäevaselt autode ostmise või müümisega tihedalt kokku ei puutu, ei pruugi teada, et käibemaksuseadus defineerib uue transpordivahendi sootuks teisiti, kui me tavaelus oleme harjunud aru saama, kirjutab raamatupidamis- ja konsultatsiooniettevõte Leinonen Estonia.

Käibemaksuseadus defineerib uue transpordivahendi sootuks teisiti, kui me tavaelus oleme harjunud aru saama
Käibemaksuseadus defineerib uue transpordivahendi sootuks teisiti, kui me tavaelus oleme harjunud aru saama Foto: Postimees

Käibemaksuseaduses (KMS) defineeritakse uus transpordivahend, kuna käibemaksu direktiivi kohaselt erineb seaduse definitsioonis sätestatud tingimustele vastava transpordivahendi käibe maksustamine muu kauba käibe maksustamisest.

KMS-i tähenduses on uus transpordivahend:

  • üle 7,5 meetri pikkune veesõiduk, mis on võõrandatud enne kolme kuu möödumist selle esmasest kasutuselevõtmisest või mis on sõitnud alla 100 tunni, v.a rahvusvahelistes vetes sõitev merelaev;
  • üle 1550-kilogrammise stardimassiga õhusõiduk, mis on võõrandatud enne kolme kuu möödumist selle esmasest kasutuselevõtmisest või mis on lennanud alla 40 tunni, v.a peamiselt rahvusvahelisi lende tegev õhusõiduk;
  • üle 48 cm3 mootorimahuga või üle 7,2 kW mootori võimsusega maismaa mootorsõiduk, mis on võõrandatud enne kuue kuu möödumist selle esmasest kasutuselevõtmisest või millega on sõidetud alla 6000 kilomeetri.

Uue transpordivahendi võõrandamine teise liikmesriigi isikule koos toimetamisega teise liikmesriiki on alati maksustatud nullmääraga ning maksukohustus tekib uue transpordivahendi soetamisel kõigil teise liikmesriigi isikutel, kaasa arvatud füüsilised isikud. See tähendab, et kui Eesti maksukohustuslane müüb uue transpordivahendi teise liikmesriigi eraisikule ja auto viiakse Eestist välja, siis tuleb see tehing maksustada 0% käibemaksumääraga.

Nagu toodud definitsioonist nähtub, hõlmab uus transpordivahend ainult teatud suuruse või võimsusega veesõidukeid, õhusõidukeid ja maismaa mootorsõidukeid.

„Uus” on transpordivahend, kui see on võõrandatud enne kolme kuu möödumist (maismaa mootorsõiduki puhul kuus kuud) esmasest kasutuselevõtmisest või kui see on läbi sõitnud vähem kui definitsioonis märgitud 6000 kilomeetrit. Seega, kui ka üks kahest nimetatud tingimusest on täidetud, on tegemist uue transpordivahendiga.

Tavaelus ei kujuta me tegelikult ette, et auto, mis on seisnud garaažis kümme aastat ja sõitnud vaid 2000 kilomeetrit on KMS-i tähenduses ikka uus transpordivahend.

Kas transpordivahend on uus või mitte, määratakse müügimomendil, mitte siis, kui see on toimetatud sihtkoha liikmesriiki. Seega, kui transpordivahend oli „uus” müügimomendil ning müük toimus nullmääraga, tuleb ostjal sihtkohariigis käibemaksu tasuda ka siis, kui käibemaksu tasumise ajaks kumbki tingimus enam täidetud ei ole.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255