25.03.2024 Esmaspäev

WHO soovitab maksustada ka piimajoogid ja mahlad

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) toetab magustatud jookide maksustamist Eestis ja tegi ettepaneku maksustada ka magustatud piimajoogid ja naturaalsed mahlad.

WHO soovitab maksustada ka piimajoogid ja mahlad.
WHO soovitab maksustada ka piimajoogid ja mahlad. Foto: pixabay

WHO toetab magustatud jookide maksustamist, kuna see on üks kulutõhusaimaid sekkumisi võitlusel ülekaalu, rasvumise ning toitumisega seotud krooniliste mittenakkushaigustega. „Toetame joogi maksu seaduse eelnõud, et vähendada kõrge suhkrusisaldusega magustatud jookide tarbimist, eriti nende peamiste tarbijate ehk laste hulgas. Soovitame magustatud jooke maksustada, kuna need ei ole meile eluliselt vajalikud ning neis on väga vähe vajalikke toitaineid,” märkis WHO. 

Ühtlasi soovitab WHO kaaluda kõikide vabu suhkruid sisaldavate jookide maksustamist ehk soovitab maksustada ka magustatud piimajoogid ja 100 protsenti naturaalsed mahlad, kuna need sisaldavad vabu suhkruid ning nende liigtarbimine on seotud hambakaariese, kehakaalu kasvu, kõrgenenud riskiga haigestuda diabeeti, südameveresoonkonna haigustesse ja mitmetesse pahaloomulistesse kasvajatesse.

„Hoolimata sellest, et näiteks magustatud piimajoogid võivad sisaldada mõningaid toitaineid, nagu kaltsium ja valk, soodustavad neis olevad vabad suhkrud siiski kalorite ületarbimist ning seostatakse rasvumise, diabeedi ja hambakaariesega,” lisas WHO.

Lisaks soovitab WHO kaaluda laekuva maksutulu sidumist mõne terviseprogrammiga, näiteks kanda maksutulu tervisekassale ravikulude katmiseks või eraldada see mõnele tervist sealhulgas toitumist ja liikumist edendavale programmile.

WHO pakkus välja, et suhkrumaksu võiks siduda inflatsiooni ja sissetulekute suurenemisega selleks, et tagada maksu mõju ka pikema aja jooksul, mis  aitab tagada, et sissetulekute suurenedes ei muutu tooted aja jooksul taas kättesaadavamaks. 

Lisaks soovitab WHO üle vaadata, kas maksumäärad tõstavad toote hinda piisavalt ehk selliselt, et toote hind tarbijale kallineks vähemalt 20 protsenti. Kui maksumäärad, mis on eelnõus, ei tõsta maksustatud toodete hinda tarbijale vähemalt 20 protsenti, siis soovitab WHO kehtestada kõrgemad maksumäärad, et saavutada soovitud käitumise muutus ehk maksustatud toodete tarbimise langus ja toodetes olevate suhkrute sisalduse vähendamine tootjate poolt.

WHO arvates tuleks magustatud jookide maksustamise eelnõusse lisada ka jookide kogus, mida reisija võib isiklikuks tarbeks teisest riigist kaasa tuua, et vähendada teisest riigist toodud toodetega kauplemist ja sellisel viisil maksudest kõrvalehoidumist.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255