18.02.2014 Teisipäev

Euroopa kohus asub arutama Delfi kaasust

Euroopa Inimõiguste Kohtu (EIÕK) suurkoda võttis eile menetlusse AS-i Delfi esitatud kaebuse, mille järgi portaalipidajad ei ole kohustatud kasutajate poolt loodud sisu eelmodereerima.

Euroopa kohus asub arutama Delfi kaasust
Euroopa kohus asub arutama Delfi kaasust Foto: Reuters

Delfi nimel esitas kaebuse advokaadibüroo TORV pärast mullu 10. oktoobri Euroopa Inimõiguste Kohtu otsust, mille kohaselt uudisportaal vastutab tema keskkonnas avaldatud kasutajate postituste sisu eest olenemata, kas portaal on rakendanud filtreerimissüsteemi, võtnud kasutusele "teata-ja-võetakse maha" süsteemi ning eemaldab "halvad" kommentaarid koheselt nende kohta teabe saamisel.

Kohus otsustas, et portaal on kohustatud postituste kaudu tekitatava kahju ära hoidma. Kahju ärahoidmine saab toimuda muuhulgas eelmodereerimise või kasutajate registreerimise kaudu. Kokkuvõtlikult on EIÕK seisukohal, et kommentaarid on osa uudisportaali avaldatust.

Delfi palve inimõiguste kohtu otsus kaevata veel suurkotta sai aga esmaspäeval positiivse otsuse. Euroopa Inimõiguste Kohtu suurkotta esitatakse aastas ligi 150 taotlust, millest menetlusluba antakse kõigest seitsmel-kaheksale.

„See pole tähtis päev mitte ainult Delfile, vaid kogu maailma ajakirjandusele. Me usume ja loodame, et Euroopa Inimõiguste Kohtu suurkoda mõistab nii meie kui rahvusvaheliste meediahiidude seisukohta, et toimetused vastutavad küll enda loodud sisu eest, aga mitte kommentaaride eest. Selleks on erinevad toimetused töötanud välja meetmed, kuidas võimalikult kiiresti ja valutult tagada korrektsus ka kommentaariumis või mujal, kuhu kasutajad ise sisu loovad. Kommentaari sisu eest vastutagu ikka selle autor,“ lausus Delfi ja Eesti Päevalehe peatoimetaja Urmo Soonvald.

Koostöös mitmete akadeemikute ning internetiettevõtetega saavutas TORV Delfi taotlusele laiaulatusliku toetuse – 70 meediaorganisatsiooni, internetifirmat, akadeemilist asutust üle maailma kirjutasid kohtule kirja, millega avaldasid toetust Delfi taotlusele menetlusloa andmiseks, sealhulgas Google, Forbes, Thomson Reuters, New York Times, Bloomberg News ja Guardian.

Pikk kohtusaaga algas 2006. aastal, mil laevaärimees Vjatšeslav Leedo kaebas Delfi kohtusse portaalis sama aasta 24. jaanuaril artikli „ SLK lõhkus plaanitava jäätrassi“ kommentaaride tõttu. Artikkel sai lugejatelt kokku 185 kommentaari, millest 20 hindas Leedo oma au teotavateks.

Delfi läbis kõik kolm kohtuastet ka Eestis ja otsustas pärast kaotust Riigikohtus püüda tõe jaluleseadmiseks abi saada Euroopast.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255