Kolmapäev, 23 August 2017 10:15

Ametiühingud tõstaks miinimumpalga pooleni keskmisest palgast

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Eesti Ametiühingute Keskliit tahab tõsta miinimumpalga võrdlusesse keskmise palgaga ja jõuda selleni, et miinimumnetopalk moodustaks 50 protsenti keskmisest netopalgast.

"Praegu me oleme 40 protsendi juures, see tähendab seda, et igal aastal tuleks 1 protsendipunkti võrra kiiremini liikuda, kui on keskmise palga tõus," ütles Eesti Ametiühingute Keskliidu juht Peep Peterson BNS-ile. See on ka ettepanek, mille ametiühingud esitavad tööandjate keskliidule.

"See peaks olema kooskõlas ka selle Saksa näitega, me küll ei jõua 650 euroni kolme aastaga, aga jõuame samasse loogikasse, kus nemad on. Meie näiteks ennustame kolme aasta pärast 620 eurot, see ei jää väga palju maha sellest. See on väga loogiline ja põhineb Euroopa levinud praktikatel," märkis Peterson.

Enne keskliidu juhatuse kohtumist ütles Peterson, et võrreldes Eesti tööviljakuse ja alampalga suhet, ei ole 470 euro suurune alampalk kuigi kõrge. Petersoni sõnul oleks Saksamaa miinimumpalka aluseks võttes – mis on 1498 eurot kuus ja sealne produktiivsus – Eestis mõistlik alampalga tase 650 eurot kuus.

Aastast 2001 on tööturu osapooled töötasu alammääras läbi rääkinud ja selle laiendatud kollektiivlepinguga kokku leppinud. Traditsioon on, et valitsus kehtestab tööturu osapoolte kokkuleppes toodud töötasu alammäärad hiljem ka oma määrusega.

Viimastel aastatel on Eesti Ametiühingute Keskliit ja Eesti Tööandjate Keskliit leppinud töötasu alammääras kokku kaheks aastaks. Käesoleval aastal on kehtiv tunnitasu alammäär 2,78 eurot ja kuutasu alammäär täistööajaga 40 tundi nädalas töötamise korral 470 eurot. Töötasu alammäärast madalamat tasu töötajale ei või maksta.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Tööturg viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid tööturu ja tööõiguse teemal

 • Tänavune sisserände piirarv täitub peatselt
  Sisserände piirarv, mis reguleerib töö- ja ettevõtlusrännet kolmandatest riikidest Eestisse, on peatselt täitumas.
 • Türil on töömessil ameteid pakkumas 24 tööandjat
  Türi kultuurikeskuses toimub neljapäeval töötukassa eestvõttel Kesk-Eesti töö- ja karjäärimess, kus on töötukassa Järvamaa osakonna juhataja Eha Tasangu sõnul osalemas 24 tööandjat kaugelt üle 100 töökohaga.
 • MKM tahab EAS-i kaudu tuua Eestisse 2000 võõrtöölist
  Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) tahab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) kaudu tuua Eestisse 2000 IKT-spetsialisti, välisvärbamise toetuse rakendamiseks on ette nähtud ligi 4 miljonit eurot.
 • Riik plaanib toetada IKT-spetsialistide värbamist
  Riik plaanib toetada IKT-spetsialistide värbamist Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on saatnud kooskõlastamisele eelnõu, mille kohaselt on võimalik taotleda toetust Eesti ettevõtetel, kui nad on välismaalt värvanud IKT-spetsialisti. Eesti Kaubandus-Tööstuskoda annab ülevaate, mis on eelnõu eesmärk, keda see mõjutab ja mis on olulisemad tingimused toetuse saamiseks.
 • Kredex toetab 20 miljoniga omavalitsuste üürimajade ehitamist
  Kredex toetab käesoleval aastal kohalike omavalitsusi üürimajade ehitamise ja renoveerimise projekte 20 miljoni euroga; taotlusi toetuseks saab esitada 15. augustini.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes