07.10.2022 Reede

Ametiühingud: töötajatel on õigus inimväärset elu tagavale palgale

Eesti Ametiühingute Keskliidu (EAK) tegi 7. oktoobril peetaval ülemaailmsel õiglase töö päeval avalduse, mille kohaselt on töötajatel õigus inimväärset elu tagavale palgale.

Õiglane töötasu arvestab töötaja loodud väärtusega, tagab töötajale ja tema perele elamisväärse toimetuleku ning arvestab võrdsuspõhimõtteid.
Õiglane töötasu arvestab töötaja loodud väärtusega, tagab töötajale ja tema perele elamisväärse toimetuleku ning arvestab võrdsuspõhimõtteid. Foto: pixabay

"Tänane päev, 7. oktoober, on pühendatud kõigi töötajate palgaõiglusele, mil kogu maailma töötajad jätkavad koos ametiühingutega püüdlusi õiglase palga poole kutsudes valitsusi üles otsustama inimeste, mitte suurettevõtete huvides," teatas EAK esindaja.

Rahvusvahelise Ametiühingute Konföderatsiooni (ITUC) peasekretäri Sharan Burrow sõnul on alates 2005. aastast töötajate tootlikkus maailmas kasvanud 37 protsenti, kuid sellest tulenevat majanduslikku kasu ei jagata töötajatega, kes toodavad kaupu ja teenuseid, millega see edu on saavutatud: "Lõhe rikaste ja vaeste vahel süveneb, seetõttu vajab maailm õiglast palka koos tõhusa ja laiapõhjalise sotsiaalkaitsega,“ lisas Burrow.

Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees Jaan-Hendrik Toomel sõnas, et trendina on näha töökohtade polariseerumist. "Tööturu ühes otsas on kõrgelt tasustatud töötajad, kes sõidavad meelsasti odava taksoga ja tellivad kodus kokkamise asemel toidu kulleriga uksele, teises otsas inimesed, kes seda teenust pakuvad ja klassikalises mõttes keskmisi töökohti jääb äärmuste arvelt vähemaks," rääkis ta.

"Arenguseire Keskuse andmetel teenis eelmisel aastal Eestis platvormitööga üle poole oma sissetulekust üle 10 tuhande töötegija ning see number kasvab. Paraku ei ole need ametid täna kaetud ei tööõiguse garantiide ega sotsiaalkindlustuse skeemidega,” lisas Toomel.

Viimase ITUC-i majandus- ja sotsiaalpoliitika ülevaate järgi on just mitteametlike ja uute töövormidega töötajad kõige suurem riskigrupp ning inimeste toimetuleku tagamiseks ja majanduse kestlikuks arenguks on vaja tänased skeemis üle vaadata. Samu trende kinnitavad ka Eestis läbiviidud uuringud.

Õiglane töötasu arvestab töötaja loodud väärtusega, tagab töötajale ja tema perele elamisväärse toimetuleku ning arvestab võrdsuspõhimõtteid – sarnane töö eest makstakse töökaaslastele, sh meestele ja naistele ühesugust palka.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255