11.11.2010 Neljapäev

Rahandusministri meelest kaotaks alampalga tõstmine töökohti

Tööandjate keskliit teatas kolmapäeva õhtul, et alampalga tõstmine oleks õigustatud, kui majandus on kasvanud vähemalt neli kvartalit järjest. Neljapäeval statistikaameti avalikustatud esialgsete andmete kohaselt kasvas majandus tänavu kolmandas kvartalis kvartal-kvartali võrdluses neljandat kvartalit järjest.

"Üldiselt neil palgamaksmise võimalused lahedamaks pole läinud, näitab statistika. Keskmise palga number ei taha kasvada," rääkis Ligi. Tema sõnul saaks alampalga tõustes inimesed küll elamisväärsemat palka, aga samal ajal võivad nad tööst ilma jääda. "Ma arvan, et see kriis pidi õpetama, et vahel on piskuga leppimine valutum kui pealesurutud palgatase. Ei ole kõrge see alampalk, aga väga riskantne on seda numbrit nihutada," lisas ta.

Peaminister Andrus Ansip märkis, et kui tööandjad mõtlesid aasta-aasta võrdluses nelja järjestikust kvartalit, siis on kaks kvartalit veel näitajaid oodata.

Tema sõnul on Eesti viimase kvartali majanduskasvuga jõudnud 2009. aasta esimesse kvartalisse oma sisemajanduse koguprodukti (SKP) kvartaalse tasemega. "Me pole veel jõudnud 2008. aasta tasemele, ammugi pole me jõudnud läbi aegade kõige suurema sisemajanduse kogutoodangu kvartaalse tasemeni, mis oli 2007. aasta neljandas kvartalis," rääkis Ansip.

Eelmise kvartaliga võrreldes kasvas sesoonselt ja tööpäevade arvuga korrigeeritud SKP kolmandas kvartalis 0,5%, teises kvartalis 1,9% ja esimeses kvartalis 1,1%. Mullu neljandas kvartalis kasvas SKP eelmise kvartaliga võrreldes 2,4%.

Eesti SKP suurenes selle aasta kolmandas kvartalis mullu sama kvartaliga võrreldes esialgsetel andmetel 4,7%. Selle aasta teises kvartalis oli kasv eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 3,1 protsenti. Enne selle aasta teise kvartali aastast kasvu kerkis SKP aastases võrdluses viimati 2007. aasta neljandas kvartalis.

Alampalga läbirääkimised on tänavu lõppenud ning tööandjad ja ametiühingud 2008. aasta lõpus kokku lepitud numbri muutmiseni ei jõudnud. Ametiühingud tegid ettepaneku tõsta alampalka 5007 kroonini, praegu on üleriigiline töötasu alammäär 4350 krooni.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255