14.06.2023 Kolmapäev

Raport: Eesti on üks suurimatest iduettevõtluse keskustest Põhjamaades

Maailma riikide potentsiaali edukate iduettevõtete asutamiseks ja arendamiseks analüüsiv raport Startupblink Global Startup Ecosystem Index 2023 nimetas Eestit Rootsi ja Soome järel kolmandaks iduettevõtluse keskuseks Põhjamaades.

Põhjamaadest edestavad Eestit maailma edukaimate iduettevõtluse keskuste edetabelis 5. kohal asuv Rootsi ja 13. kohal asuv Soome.
Põhjamaadest edestavad Eestit maailma edukaimate iduettevõtluse keskuste edetabelis 5. kohal asuv Rootsi ja 13. kohal asuv Soome. Foto: pixabay

Maailma riikide arvestuses asub Eesti 14. kohal, kuid alla 2 miljoni elanikuga riikide seas hoiab Eesti kindlat esikohta, teatas Startup Estonia.

Põhjamaadest edestavad Eestit maailma edukaimate iduettevõtluse keskuste edetabelis 5. kohal asuv Rootsi ja 13. kohal asuv Soome. Põhjamaade riikidest järgnevad Eestile värskelt avaldatud edetabelis 19. kohal asuv Taani, 23. kohal olev Norra ning edetabelis Euroopa riikidest suurima üheksakohase tõusu teinud Island, mis asub nüüd 32. kohal.

Maailma suurimad iduettevõtluse keskused on raporti andmetel jätkuvalt Ameerika Ühendriigid, Inglismaa, Iisrael, Kanada ja Rootsi.

Linnade arvestuses asub Tallinn 60. kohal, tõustes võrreldes aasta varasemaga kahe positsiooni võrra. Euroopa linnadest hoiab Tallinn 14. kohta ning edestab kindlalt teisi Baltimaade pealinnu – Riia asub 173. kohal ja Vilnius 73. positsioonil.

"Eesti on väikese rahvaarvuga riik, kuid meil on raporti andmetel muljetavaldav ökosüsteem ning oleme ennast edukalt positsioneerinud kui liider IT, kübertehnoloogia ja digivalitsuse vallas. Samas juhitakse raportis tähelepanu, et riigi väiksus tähendab ka talendipuudust ja tihedat konkurentsi kvalifitseeritud tööjõu pärast. Eesti väljakutseks on tagada idusektori arenguks hädavajalik stabiilne talentide sissevool," kommenteeris Startup Estonia seire projektijuht Signe Reinumägi.

Reinumägi tõi välja, et kui veel mõned aastad tagasi oli Eesti startup-viisa programm Euroopas ja ka maailmas unikaalne, siis nüüdseks on paljude riikide valitsused välistalentide vajalikkusest aru saanud. "Meie startup-viisaga sarnaseid programme on loonud või on loomas paljud riigid. See teeb globaalse konkurentsi talentide pärast veelgi teravamaks," ütles Reinumägi.

Raporti autorite arvates on Eesti suureks väljakutseks ka kohalike edukate iduettevõtete hoidmine Eestis, kuna Eesti eesmärgiks on saavutada idu- ja tehnoloogiasektori osakaaluks 15 protsenti sisemajanduse koguproduktist aastaks 2025. "Põhiline väljakutse on Eesti ükssarvikute ja kasvavate iduettevõtete jaoks järjepidevalt vastupidava vundamendi ladumine, mis aitab tagada ka välismaistele turgudele laienedes nende sideme säilimise Eesti ökosüsteemiga," rõhutas seire projektijuht.

Startupblink Global Startup Ecosystem Index raporti koostamisel analüüsiti 100 riiki ja 1000 linna. Autorite poolt loodud algoritm võttis arvesse nii kvantitatiivseid kui kvalitatiivseid näitajaid, näiteks riigis tegutsevate iduettevõtete arvu ja nende suurust, investeeringuid, töökohtade loomist ja töötajate arvu, kogukonna üritusi ja kiirendeid. Lisaks vaadeldi kohaliku ökosüsteemi rahvusvahelist seotust ning analüüsiti ka riigi ettevõtluskeskkonda laiemalt.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255