27.02.2024 Teisipäev

Belobrovtsev: üleminek eestikeelsele õppele ohustab HEV-laste tervist

Riigikogu liige Vadim Belobrovtsev leiab, et koolides ja lasteaedades eestikeelsele õppele üleminek võib tuua kaasa suure ohu hariduslike erivajadustega (HEV) laste tervisele.

Vadim Belobrovtsev, riigikogu liige
Vadim Belobrovtsev, riigikogu liige Foto: keskerakond

Alates 1. septembrist on lasteaedades ja koolide 1. ja 4. klassides eestikeelne õpe.

Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse muudatuse kohaselt toimub koolides üleminek eestikeelsele õppele klasside ja õppeaastate kaupa. 

„Kahjuks, vaadates seda sammu, peab nentima, et võib kaasneda suur risk ja lausa oht hariduslike erivajadustega koolilaste tervisele, mis nõuab täiendavat olulist sotsiaalteenuste mahu suurendamist,” märkis Belobrovtsev.

Uue kooliseaduse järgi peavad kõik lapsed lasteaia erirühmades, üldhariduskoolide väikeklassides ja isegi lihtsama õppekavaga lapsed erikoolides hakkama õppima eesti keeles. Lapsevanematele on tagatud, et nad saavad oma lapsele isikliku abistaja korraldada. "See tähendab, et ühe emakeelse õpetaja asemel tuleb igale lapsele pakkuda täiendavat individuaalset teenust," lisas Bolobrovtsev.

Belobrovtsevi sõnul on temani jõudnud info, et haridus- ja teadusministeeriumi allüksuse Rajaleidja komisjon eirab arstide arvamusi konkreetsete laste puhul ega tee otsuseid, mis lubaksid nendele erandina säilitada emakeeleõpet. 

„Siin ei ole küsimus mitte niivõrd ja mitte ainult hariduse kvaliteedis, vaid tervishoius. Õpetajatel ei ole õigust hinnata tervislike probleemidega inimese seisundit, see ei ole nende pädevuses ega nende vastutuse tase. Inimesed, kellel puudub meditsiiniline haridus, ei tohi muuta arstide ettekirjutusi lastele, kui on oht näiteks epilepsia, enureesi, agressiooni ja eneseagressiooni esinemiseks lastel, kellel on psühhiaatrite poolt määratud diagnoosid,” toonitas Belobrovtsev.

Tema sõnul väidavad spetsialistid, et nii-öelda emakeeleta lapsi, kellel ei ole välja kujunenud põhioskused enda turvalisuse eest hoolitsemiseks ning kui kahtlustatakse raskeid psühhiaatrilisi diagnoose, ei tohiks teiste keeltega tutvustada. „See on suur risk, eriti autismispektris olevate laste puhul. Logopeedid peavad enne nende kooliminekut nendega kõvasti tööd tegema, sel juhul on võimalik saavutada positiivset dünaamikat,” leidis Belorovtsev.See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.">

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255