16.08.2017 Kolmapäev

CERT-EE hoiatab: Hoogustunud on tegevjuhi petuskeem ehk finantsjuhile saadetavad kirjad

Tegevjuhi pettus ehk CEO pettus seisneb näiliselt tegevjuhi nime alt, vahel isegi “tema” meiliaadressilt kirjade saatmises kas ettevõtte finantsjuhile või raamatupidajale (või töötajale, kes kodulehe andmetel võib olla seotud maksete tegemisega).
Hoogustunud on tegevjuhi petuskeem ehk finantsjuhile saadetavad kirjad
Hoogustunud on tegevjuhi petuskeem ehk finantsjuhile saadetavad kirjad Foto: pixabay.com

Kirjade sisu on tihti lühike ja konkreetne “Kas on võimalik teha kiiresti makse?” või “Kas saate teha rahvusvahelise pangaülekande täna?" Mõnel juhul on mainitud ka riiki, kuhu pangaülekannet saata soovitakse.

Kui varasemalt tulid taolised kirjad halvas eesti keeles ja äratuntavalt Google'i tõlget kasutades, siis praegusel ajal nähakse kirjas oleva tekstiga juba rohkem vaeva. Samuti tuleb ka meeles pidada, et Google'i tõlge läheb ajaga paremaks. Juhul kui kirja kohe prügikasti või IT-osakonda ei saadeta ning kiri erinevatel põhjustel vastuse võib saada, järgnevad ka maksejuhised, mis viimasel ajal on saadetud allolevas formaadis:

Miks just tegevjuhilt raamatupidajale/finantsjuhile?

Finantsjuht on just see inimene ettevõttes, kes kontrollib raha liikumist ning teeb makseid. Tegevjuht aga on enamasti kõige kõrgem juht, kelle korraldusi tuleb kuulata. Tihti on mõlemal töötajal ka väga tihe graafik ning pole ajaliselt võimalik või ununeb kontrollida kirja saatjainfot.

Tegevjuht võib vahel avastada mõne kirja, mis on kiire elutempo tõttu koheselt edastamata jäänud. Kui veel ilmneb, et maksetähtaeg on juba täna, saab kiri viimasel hetkel raamatupidajale maksmiseks edastatud. Enamasti on sellises kirjas ka makseinfo, täpsemad selgitused ja vabandus unustamise pärast. Raamatupidaja omalt poolt tahab oma tööd võimalikult hästi teha. Ja kui varem on juhtunud, et tegevjuht lubab makse kohta täpsemat infot anda tagasi töölaua taga olles ja tookord oli kõik korras, siis tehakse ka petukirja makse vähemate küsimustega.

Siiski tuleks tähele panna tüüpilisi pettusele viitavaid väljendeid “Kiire!”ja “Makse” e-kirja teemareal ning napisõnalisi grammatiliste pisivigadega e-kirju.

Ennetavad meetmed

1. Koolita kasutajaid. Hoolimata kuvatavast saatja nimest, tuleb alati pöörata tähelepanu saaja nimele ja meiliaadressile. Juhul kui kirja sisu on saatja tavapärasest kirjaviisist erinev, vaata lähemalt reply-to- (vasta)-rida ning vajadusel ka päiseid, mis aitavad kirja ehtsust tuvastada.

Petukirju eristavad tavapärasest näiteks:

  • ebatavaline saatmisaeg, tihti väljaspool tööaega,
  • soov teha ebatavaliselt suur makse ning pole lisatud arusaadavat makseselgitust või maksekorraldust,
  • (tihti märkamata jäävad) grammatilised pisivead.

2. Vaata üle oma Sender Policy Framework ehk SPF-konfiguratsioon. SPF võimaldab teistel meiliserveritel kontrollida, kas asutuse nime alt saadetud kiri saabus selle asutuse poolt volitatud serverist.

SPF on domeenipõhine. Veendu, et SPF kirje oleks seadistatud nii, et asutuse nime alt tohib kirju saata vaid asutuse enda meiliserver. Selleks peab SPF kirje olema “v=spf1 a mx –all”

SPF-konfiguratsiooni saad kontrollida, sisestades käsureale järgmised käsud. Iga käsk tuleb sisestada erinevale reale ning iga käsu järel tuleb vajutada Enter-klahvi. Käskude sisestamiseks saad kasutada nii Terminali (Linux ja MacOS) kui Command Prompti (Windows):

  • Nslookup
  • Set type=TXT
  • Omadomeeninimi.ee

SPF-konfiguratsiooni kohta saab täpsemalt lugeda OpenSPF-i näidete ja tüüpvigade lehtedelt.

3. Kaitse kodulehel kuvatavaid meiliaadresse spämmirobotite eest.

Kui oled saanud ülalkirjeldatud petukirja:

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255