21.07.2022 Neljapäev

Kallas: gaasitarbimine Eestis on juba langustrendis

Peaminister Kaja Kallase sõnul ei ole Euroopa Liidu (EL) plaan kehtestada gaasitarbimise vähendamise 15-protsendine eesmärk Eesti jaoks probleem, kuna koguseliselt on tarbimine Eestis juba vähenenud.
Peaminister Kaja Kallas
Peaminister Kaja Kallas Foto: RUP

Valitsus kinnitas neljapäevasel istungil Eesti toetust 26. juulil toimuval EL-i energeetikaministrite erakorralisel nõukogul kehtestada liiduüleselt gaasitarbimise 15-protsendise vähendamise vabatahtlik eesmärk.

"2022. aasta esimesel poolaastal tarbimisime 18 protsenti vähem gaasi kui 2021. aasta samal ajal. Kuigi ajalooliselt on Eesti gaasitarbimine olnud kuskil 5 teravatt-tundi aastas, siis nüüd prognoosime koguseks 4 teravatt-tundi," märkis Kallas valitsuse pressikonverentsil.

Kallase sõnul on EL-i määruse eesmärk tõsta liidu valmisolekut reageerida Venemaa gaasitarnete võimalikule lõppemisele. "Esmalt on vabatahtlikud gaasitarbimise vähendamise eesmärgid alates tänavu 1. augustist kuni järgmise aasta märtsi lõpuni 15 protsenti gaasitarbimist vähendada. Kui aga olukord Euroopas halveneb ja halveneb vähemalt kolmes liikmesriigis, kes on kuulutanud välja häireolukorra, siis saab EL kuulutada välja häireolukorra ka Euroopa tasemel, mis tähendab seda, et need gaasitarbimise vähendamise eesmärgid muutuvad kohustuslikuks," selgitas peaminister.

Juhul kui kuulutatakse välja Euroopa Liidu ülene hädaolukord ning liidu gaasisüsteemis esinevad olulised tarnehäired, siis toetab riik eelnõu järgi ka siduvaid gaasitarbimise vähendamise eesmärke, kuid need peavad arvestama ka liikmesriikide varasemaid jõupingutusi, regionaalseid meetmeid ning turupõhiselt tekkinud kokkuhoidu.

Euroopa Komisjon tegi ettepaneku gaasitarbimise vähendamiseks kolmapäeval.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255