11.10.2016 Teisipäev

Kampaania kutsub vanemaid oma lapsi alkoholi eest kaitsma

Tervise arengu instituut alustas teavituskampaaniat, mille eesmärk on mõjutada lapsevanemaid võtma laste alkoholitarvitamise suhtes taunivat hoiakut.

Kampaania annab ka värsket infot alkoholi mõjust noorele ajule
Kampaania annab ka värsket infot alkoholi mõjust noorele ajule Foto: tervise arengu instituut

Lisaks annab kampaania värskeimat infot alkoholi mõjust noorele ajule.

Kampaania „Aitäh, ema! Aitäh, isa!“ on eelkõige suunatud 10-12-aastaste laste vanematele. See on vanus, mil noortel hakkavad tekkima esimesed kokkupuuted alkoholiga.

„Laste alkoholitarvitamine ei ole paratamatu,“ selgitas tervise arengu instituudi vanemspetsialist Triin Sokk pressiteate vahendusel. „Lapsevanemad saavad laste alkoholitarvitamist ära hoida kõige paremini siis, kui nad seavad selged piirid, et nende peres enne täiskasvanuks saamist alkoholi ei jooda.”

Sokk nentis, et kahjuks on alaealiste alkoholitarvitamine väga levinud ja isegi kui seda ei peeta õigeks, siis enamik vanemaid lepib sellega. „Erinevates riikides tehtud uuringutega on aga veenvalt tõestatud, et alkoholi keelamine alaealistele ja kontroll selle kokkuleppe täitmise üle lükkab laste alkoholitarvitamist edasi ning isegi kui nad tarvitavad, siis tehakse seda väiksemas koguses ja harvem,“ selgitas ta. „Need lapsed, kellele kodus alkoholi pakutakse, joovad ka väljaspool kodu rohkem.“

Mida varem noor alkoholi tarvitama hakkab, seda suurem on kahju tema füüsilisele ja vaimsele tervisele ning mõju edasisele elule. Alkohol pidurdab eesmise ajukoore arengut ja võib selles põhjustada püsivaid muutusi. Vanuses 12–25 on eesmise ajukoore areng kõige kiirem ja alkoholitarvitamine selles vanuses vähendab tõenäosust, et eesmise ajukoore võimekus areneb täielikult välja. Samas määrab just eesmise ajukoore areng, kui hästi suudetakse teha elus iseseisvaid otsuseid ja mil määral suudetakse neid täide viia. Seega on selle aju osa areng kõige otsesemas seoses lapse toimetuleku ja edukusega edasises elus.

Sarnaselt Eesti elanikkonnaga üldiselt on ka noorte seas alkoholitarvitamine langeva trendiga. Samas on Eesti võrdluses teiste Euroopa ja Põhja-Ameerika riikidega endiselt esireas alkoholi varajase proovimise ja tarvitamise poolest. Keskmiselt proovitakse alkoholi esimest korda 12,4 aasta vanuses. 11-aastaselt on alkoholi proovinud juba iga neljas noor ning 15-aastasena juba enamik noortest. Reegel on, et pärast proovimist jõutakse üsna kiiresti regulaarsema alkoholitarvitamise juurde.

Veebilehelt tarkvanem.ee leiab vanemlikke oskusi arendavad õppevideod, informatiivsed videod alkoholi mõjust aju arengule ning alkoholiteemaliste artiklite sarja, mis kõik toetavad lapsevanemaid piiride seadmisel ja probleemide mõistmisel. Veebilehel on kampaania ajal avatud ka e-nõuandla, kus tervise arengu instituudi eksperdid vastavad saabunud küsimustele alkoholi ja lastekasvatamise teemal.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255