22.06.2023 Neljapäev

Euroopa Komisjoni ettepanek vähendaks piiriüleselt tegutsevate ettevõtete koormust

Eesti Kaubandus-Tööstuskoda toetab Euroopa Komisjoni direktiivi ettepanekut, mille eesmärk on kaotada ja vähendada ettevõtete formaalsusi ettevõtete andmete kasutamisel piiriülestes olukordades.

Koda toetab Euroopa Komisjoni direktiivi ettepanekut, mille eesmärk on kaotada ja vähendada ettevõtete formaalsusi ettevõtete andmete kasutamisel piiriülestes olukordades.
Koda toetab Euroopa Komisjoni direktiivi ettepanekut, mille eesmärk on kaotada ja vähendada ettevõtete formaalsusi ettevõtete andmete kasutamisel piiriülestes olukordades. Foto: pixabay

Näiteks aitab ettevõtete koormust vähendada ettepanekus sisalduv ELi äriühingu tõendi loomine, ELi digitaalse volikirja kasutusele võtmine ning dokumentide legaliseerimise ja tõlkimise nõuete leevendamine, kirjutab kaubandus-tööstuskoda.

Euroopa Komisjon avaldas märtsis uue ühinguõiguse valdkonna direktiivi ettepaneku: Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiive 2009/102/EÜ ja (EL) 2017/1132 seoses digitaalsete vahendite ja menetluste kasutamise laiendamise ja ajakohastamisega äriühinguõiguses. Direktiivi ettepanek sisaldab mitmeid algatusi, mis aitavad vähendada piiriüleselt tegutsevate ettevõtete kulusid ja koormust. Samas sisaldub ettepanekus ka mõningaid muudatusi, mis teatud määral suurendavad ettevõtete koormust. 

Loomisel on ELi äriühingu tõend

Direktiivi ettepanekus sisaldub näiteks idee võtta kasutusele ELi äriühingu tõend, mis sisaldab äriühingu kohta põhiteavet, näiteks äriühingu nime, õiguslikku vormi,ja tõendab, et äriühing on ELis asutatud. ELi äriühingu tõendit on ettepaneku kohaselt võimalik taotleda äriregistrist. Ettevõtetel on võimalik tõendit saada nii elektroonilisel kujul kui ka paberil. 

Koda toetab ELi äriühingu tõendi kasutusele võtmist, sest see lihtsustab piiriüleselt tegutsevate ettevõtete asjaajamist. Positiivne on ka see, et ettevõttel on edaspidi võimalik sellist tõendit saada ka paberil, millele on lisatud vastava liikmesriigi äriregistri pitser või tempel. Selline paber lihtsustab ettevõtete jaoks asjaajamist ka olukorras, kus tõendit soovib kolmandas riigis asuv isik. 

Lisandub võimalus kasutada ELi digitaalset volikirja 

Ettevõtete koormuse ja kulude vähendamiseks sisaldub direktiivi ettepanekus ka idee luua ELi digitaalne volikiri. Tegemist on Euroopa ühtsel vormil põhineva mitmekeelse tüüpvormiga, mida ettevõtted võivad piiriülestes olukordades kasutada isiku volitamiseks äriühingut esindama. Ettepaneku kohaselt peavad ettevõtted esitama ELi digitaalse volikirja, selle muudatused ja teate selle tühistamise kohta registrile, kus äriühing on registreeritud. 

Koda peab positiivseks ka digitaalse volikirja loomist. Tegemist on äriühingute jaoks täiendava võimalusega, mitte kohustusega, mis lihtsustab piiriülest asjaajamist ning vähendab volikirjadega seonduvat koormust. 

Leevenevad dokumendi legaliseerimise ja tõlkega seotud nõuded 

Koda toetab ka direktiivi ettepanekus sisalduvat muudatust, mille kohaselt peavad liikmesriigid edaspidi tagama, et äriregistritest saadud koopiad ja väljavõtted dokumentidest ja andmetest ning kinnitatud ärakirjad, samuti notariaalaktid, haldusdokumendid, nende kinnitatud ärakirjad ja tõlked peavad olema vabastatud mis tahes vormis legaliseerimisest ja muust sarnasest formaalsusest, näiteks apostillimisest. 

Kord aastas tuleb kinnitada äriregistris olevate andmete asjakohasust 

Euroopa Komisjon on teinud ettepaneku panna teatud äriühingutele kohustus kinnitada kord aastas, et registris olevad andmed äriühingu kohta on ajakohased. Lisaks näeb see säte ette, et registrid peavad tegema avalikult kättesaadavaks kuupäeva, mil äriühing kinnituse esitas või andmeid ajakohastas. 

Koda ei pea sellist kinnitamiskohustust vajalikuks. Sellise kohustusega kaasneb äriühingutele täiendav koormus, kuid on küsitav, mis on sellisest teavitamiskohustusest saadav kasu. 

Kontserniga seotud andmed tuleb avalikustada 

Direktiivi ettepanekus sisaldub ka kontserniga seotud andmete, näiteks iga tütarettevõtja ärinime, õigusliku vormi ja registrikoodi ning riikide, kus tütarettevõtjad on registreeritud, avalikustamise nõue. Selle muudatusega kaasneb kontsernidele täiendav halduskoormus, kusjuures suurem osa halduskoormusest on eelduslikult nõude täitmise esimesel aastal, kui tuleb lisada kontserni andmed vastavasse registrisse. Järgnevatel aastatel on halduskoormus ilmselt väiksem, sest siis tuleb andmed üksnes üle vaadata ja vajadusel uuendada. 

Euroopa Komisjoni direktiivi ettepanekuga saab lähemalt tutvuda SIIN

Koda saatis oma seisukohad Euroopa Komisjoni direktiivi ettepaneku kohta justiitsministeeriumile, kes koostab selle teema osas Eesti riigi seisukohad.

right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255