02.01.2024 Teisipäev

Riik lõpetas puudega inimeste töövõimealase nõustamise

Töövõime ning puude raskusastme hindamise nõustamise projekt sai 2023. aasta lõpuga läbi, kuna hoolimata korduvatest taotlustest ei pidanud majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) ega sotsiaalministeerium nõustamisega jätkamist vajalikuks.

Eesti Puuetega Inimeste Koda (EPIKoda) võib enda eelarve ja töömahu sees soovi korral ise nõustamisega jätkata, kirjutab koda enda uudiskirjas.
Eesti Puuetega Inimeste Koda (EPIKoda) võib enda eelarve ja töömahu sees soovi korral ise nõustamisega jätkata, kirjutab koda enda uudiskirjas. Foto: pixabay

EPIKoda on alates 2017. aastast osutanud Euroopa Sotsiaalfondi toel nõustamisteenust töövõime või puude raskusastme hindamist taotlevatele isikutele ja nende seaduslikele esindajatele. Teenuse osutamise periood pidi algselt piirduma vahemikuga 2017–2020, kuid pideva vajaduse tõttu pikendati seda korduvalt. Nüüd aga märkisid ministeeriumid keeldumises, et Eesti Puuetega Inimeste Koda (EPIKoda) võib enda eelarve ja töömahu sees soovi korral ise nõustamisega jätkata, kirjutab koda enda uudiskirjas.

Sotsiaalkindlustusameti ja töötukassa otsuse vaidlustamiseks toob koda välja mõned soovitused ja näpunäited. Näiteks saab vaide esitada 30 päeva jooksul alates vaidlustava otsuse saamisest. Vaide võib esitada ka hiljem, kui selleks on mõjuv põhjus, näiteks haigestumine. Küll aga tuleb vaide hilisemat esitamist eraldi põhjendada. Vaide koostamisel on oluline tuua välja faktilised argumendid, miks ei tundu otsus õige või õiglane – õiguslik argumentatsioon ei ole vaide esitamisel seejuures eelduseks. Vaide koostamisel võib võtta aluseks juhised ja põhjad, mis on saadaval töötukassa ja sotsiaalkindlustusameti kodulehtedel ning ka EPIKoja enda kodulehel.

Vaide koostamisel võib küsida abi vastava otsuse teinud asutuselt – töötukassalt või sotsiaalkindlustusametit. Neid, kes vaidlustavad üksnes sotsiaalkindlustusameti puude raskusastme tuvastamise-mittetuvastamisega seonduvat, saavad tasuta õigusabi Õigusteenuste Büroo sihtasutuselt.

Ka kohtuasja puhul on kaebuse esitamise tähtaeg 30 päeva alates vaidlustatava otsuse saamisest. Kohtus on vastava kaebetähtaja ennistamine keeruline, mistõttu on kaebuse esitamise tähtaja järgimine oluline. Ka kaebuse esitamise eelduseks ei ole õiguslik argumentatsioon – seega võib ka õiguslike eriteadmisteta inimene julgelt kohtusse pöörduda. Kohtusse pöördumine viidatud küsimustes on riigilõivuvaba. Kuigi kaebusel puudub vorminõue, tuleb kaebuses esitatu siiski hoolikalt läbi mõelda ning oma väiteid tõendada. Kaaluda võib ka riigi õigusabi taotlemist ehk advokaadi küsimist riigi kulul – vastavad taotluste põhjad on leitavad leheküljelt kohus.ee.

right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255