20.04.2020 Esmaspäev

Seadus muudab abipolitseinike kaasamise eriolukorra ajal paindlikumaks

Riigikogu võttis täna vastu seaduse, millega muu hulgas muudetakse abipolitseinike ning kaitseliitlaste ja kaitseväelaste kaasamine eriolukorra ajal paindlikumaks.

Seadusega antakse ka kaasatud kaitseliitlastele ja kaitseväelastele abipolitseinikega sarnased volitused erimeetmete rakendamiseks, et ka neid tõhusamalt eriolukorra lahendamisel rakendada.
Seadusega antakse ka kaasatud kaitseliitlastele ja kaitseväelastele abipolitseinikega sarnased volitused erimeetmete rakendamiseks, et ka neid tõhusamalt eriolukorra lahendamisel rakendada. Foto: Eesti Kaitsevägi

Siseminister Mart Helme ütles, et seadus võimaldab kasutada abipolitseinikke eriolukorra ajal paindlikumalt, kuna neil on kriisi lahendamises oluline ja senisest kandvam roll, vahendas siseministeerium. "Abipolitseinikke on võimalik kiiremini politsei tegevusse kaasata, sest neile ette nähtud õigused võimaldavad neil edaspidi iseseisvamalt tegutseda. Muudatused on olulised, et kriisist tekkinud olukorda võimalikult tõhusalt lahendada," sõnas Helme.

Minister märkis, et pole mingit kahtlust, et praeguses eriolukorras on abipolitseinike roll olnud asendamatu, kuna nad on olnud abiks nii patrullis, piiri valvamises kui ka avaliku korra tagamises. "Seega on abipolitseinike paindlikum kaasamine praegusel perioodil eriti tähtis, kuna nende töö on olnud tõeliselt toeks," ütles Helme.

Seadus loob võimaluse loobuda eriolukorra ajal abipolitseinike väljaõppes saja tunni politseilise tegevuse nõudest neile, keda koolitatakse iseseisvaks tegutsemiseks üksi või koos teise abipolitseinikuga ning seda juhul, kui tekib vajadus iseseisvalt tegutsevate abipolitseinike arvu suurendada.

Abipolitseinike sobivust hinnatakse kutsesobivuse vestluse kaudu. Läbitud peavad olema ka esmase ja teise astme õpe. Abipolitseinikuks värvatakse sihistatult ja teadlikumalt ning võetakse arvesse ka varasemat kogemust.

Abipolitseinikuks astumise puhul on tervisetõendi esitamine kohustuslik. Eriolukorra ajal võib aga pere- või eriarsti vastuvõtule saamine olla piiratud ja seega on edaspidi võimalik tervisetõendi saamiseks pöörduda ka politsei töötervishoiuarsti poole.

Muudatuste järgi saavad iseseisvalt ülesannet täitvad abipolitseinikud edaspidi tõhusamalt sekkuda avaliku korra rikkumisse ja tõrjuda ohtu kuni politseiametniku saabumiseni või korralduse saamiseni. Abipolitseinikele antakse volitus kontrollida isiku samasust ja võimaldatakse kohaldada iseseisvalt viibimiskeeldu, et tagada kiire reageerimine ohu olukorras. Lisaks saavad nad politseiametniku korraldusel kasutada erivahendeid ohtliku sõiduki sundpeatamiseks. Täiendavaid erimeetmeid võivad abipolitseinikud kasutada vaid eriolukorra või erakorralise seisukorra ajal.

Seadusega antakse ka kaasatud kaitseliitlastele ja kaitseväelastele abipolitseinikega sarnased volitused erimeetmete rakendamiseks, et ka neid tõhusamalt eriolukorra lahendamisel rakendada.

Kaasatud kaitseliitlastel ja kaitseväelastel on erimeetmete kohaldamise õigus aga ainult politseiametniku korraldusel. Näiteks võimaldatakse koos politseiametnikuga patrulltegevuses või piiri valvamisel osaleval kaitseliitlasel või kaitseväelasel kontrollida inimeste dokumente.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255