14.01.2014 Teisipäev

Plastikraha võidukäik ei välista sukasäärde kogumist

Hoolimata sellest, et ülemaailmselt liigutatakse raha aina enam virtuaalsete pangaülekannete kaudu, eelistavad paljud siiski ka reaalset paberraha käes hoida. Aga tõusuteel on plastikraha.

Plastikraha võidukäik ei välista sukasäärde kogumist
Plastikraha võidukäik ei välista sukasäärde kogumist Foto: Reuters

Millised on plastikraha plussid?

Plastikraha suudab üle elada rahapesu pesumasinas ning eksperdid on kindlad, et polümeer püsib üle 100 aasta kasutusel olnud paberrahaga võrreldes kauem puhas ja on ka turvalisem.

Polümeerkupüürid tehakse õhukesest plastikust, mida saab kasutada samamoodi kui paberit. Plastik aitab aeglustada ka valeraha levikut – kasutusele võetakse nt läbipaistvad aknad, mis sisaldavad raskesti järeletehtavaid pilte.

„Raha võltsimisel võetakse kasutusele aina uusi tehnoloogiaid,“ ütles Standard Catalog of World Paper Money  toimetaja George Cubaj. „Et olla turvaline, peab raha olema uute tehnoloogiate esirinnas.“

Lisaks turvalisusele on uued rahatähed ka tugevad – ja tõenäoliselt puhtamad, kui paberraha, mida kasutavad elukohana mitmed bakterid. „Polümeer kannatab kuumust kuni 140 C,“ rääkis Bank of Canada valuutaosakonna direktor Richard Wall. „Ja rahatähti saab puhastada kas või jooksva vee all.“ Samuti on plastikraha kasutusiga pikem – uued kupüürid kestavad vähemalt 2,5 korda kauem.

Rohkem kui paar tosinat riiki alustades Rumeeniast ja lõpetades Vietnamiga on juba asunud vanakooli paberraha asendama nn polümeerist rahaga. Hiljuti teatas ka The Bank of England, et Winston Churchilli pildiga 5-naelane trükitakse alates 2016. aastast plastikule. Fidži ja Kanada vahetasid samuti 2013. aastal kortsunud paberraha plastiku vastu. Plastikraha pioneer Austraalia on uusi kupüüre edukalt kasutanud juba 1980ndatest saadik.

Nigeeria samas on käesoleval aastal tagasi minemas vanamoelisele paberrahale. Riik alustas plastikraha testimist 2007. aastal, aga aastaringne Aafrika päike kustutas peagi kupüüridelt vajaliku info ning bussikonduktorid ja teised teenindustöötajad hakkasid uduseid kupüüre tagasi lükkama.

Mitmed suured riigid nagu näiteks USA ei mõtlegi aga paberrahast loobuda. Suurimaks põhjuseks on, et igasuguste müügiautomaatide ümberseadistamine nii, et nad aktsepteeriksid ka plastikraha, terves riigis läheks liiga kulukaks. Samuti on dollar jätkuvalt üks kõige stabiilsematest väärtustest maailmaturul.

Kuigi Cubaj usub, et plastikraha tuli, et jääda, on ta kindel, et inimesed jätkavad paberraha kogumist ka sukasäärde või madratsi alla.