28.04.2015 Teisipäev

Venemaa loob naabrite survestamise võimekustega sõjaväge

Venemaa võttis 2007. aastal eesmärgiks luua sõjaväe, millel oleks kogu võimekuste spekter oma äärealadel asuvate riikide survestamiseks, ütles USA maavägede ülem Euroopas kindralleitnant Frederick "Ben" Hodges usutluses BNS-ile.

Venemaa eesmärk oli luua sõjavägi, millel oleks kogu võimekuste spekter oma äärealadel asuvate riikide survestamiseks.
Venemaa eesmärk oli luua sõjavägi, millel oleks kogu võimekuste spekter oma äärealadel asuvate riikide survestamiseks. Foto: Reuters

"Ma ei usu, et nad on paika pannud, et alustame mingil konkreetsel aastal sõda. Nende eesmärk on võimekustepõhine. Nad soovivad, et neil oleks konkreetseks ajahetkeks olemas võimekused, mida neil endi hinnangul vaja läheb," ütles Hodges laupäeval Lennart Meri konverentsi kõrvalt BNS-ile.

Kindralleitnandi sõnul oleme hakanud nägema 2007. aastal alustatud Vene sõjaväe moderniseerimisprotsessi käigus tehtud investeeringute tulemusi.

"Varustuse ja vägede kiire paigutamine Krimmi ning Venemaa võimekus koondada õhutsi äkk-õppusteks kiiresti suur hulk vägesid on muljetavaldav," lausus Ühendriikide kindralleitnant. "Samuti on tähtis Vene ja separatistide ühisvägede elektrooniline sõjapidamine ning muu sõjatehnika kasutamine" Ida-Ukrainas, lisas ta.

Kõik see ilmestab Hodgesi sõnul Vene sõjaväe jõupingutusi suurendada võimekust ja haaret. "Minu hinnangul ei ole nad endiselt saavutanud haaret, mida neil läheb endi arvates vaja pataljoni suuruste väegruppide jaoks."

"Selleks, et neid väegruppe luua, peavad nad võtma sõdureid teistest brigaadidest. Ma järeldan sellest, et neil on olemas võimekus, ent mitte veel haaret kõigi nende erinevate ülesannete täitmiseks," lausus USA Euroopa maavägede ülem BNS-ile.

Praegu on Venemaal Ukraina idapiiri lähistel mitu sellist väegruppi, mis ei ole seal õppuste eesmärgil, sõnas ta.

"Kõik riigid üritavad prognoosida, missugused julgeolekujõud peaksid neil 5-8-10-15 aasta perspektiivis olema. Venemaa seadis 2007. aastal eesmärgiks sõjaväe loomise, millel oleks kogu võimekuste spekter riigi äärealadel asuvate riikide survestamiseks," lausus Hodges.

Selleks on olulised strateegilise õhutranspordi võimekus ning suutlikkus koondada vägesid kiiresti paljudes kohtades, lisas ta.

Venemaa sõjalennukite ohtlikest lendudest rääkides ütles Hodges, et väljalülitatud transponderitega lendamine on hoolimatu ja ebaprofessionaalne. "Külma sõja ajal oli üksteise jälgimine ja saatmine lennukipilootide ja laevade jaoks tavapraktika. Seda tehti õnnetuste ärahoidmiseks professionaalselt."

"Praegu näeme, et Vene piloodid ei tee seda samasugusel professionaalsel tasemel," lausus USA kindralleitnant.

Vene asekaitseminister Anatoli Antonov süüdistas hiljuti NATO-t sõjaliste kommunikatsioonikanalite külmutamises Moskvaga. Hodges ütles BNS-i vastavasisulisele küsimusele vastates, et tema ei ole selles küsimuses ekspert.

"On loodud komisjon, mis võimaldaks Venemaal pidada NATO-ga igal ajal sidet. Ma ei ole teadlik sellest, missugune suhtlus NATO ja Venemaa vahel eri tasanditel aset leiab," sõnas ta.