Sotsiaalminister allkirjastas 20. juulil määruse muutmise eelnõu, mille kohaselt paraneb alates 1. augustist soodusmääraga käibemaksustamise muutumise läbi puude leevendamiseks kasutatavate tervishoiutoodete kättesaadavus, teatas Sotsiaalministeerium.
Puudega isikute jaoks muutuvad käibemaksumäära alanemise võrra soodsamaks täiendavad insuliinipumba tarvikud, trahheostoomia hooldusvahendid, uriinipidamatuse takistamiseks ette nähtud tooted ning sõidukite ja arvutite varustus.
Soodusmääraga käibemaksustatud toodete hulka lisatakse ka koeliimid, mida kasutatakse operatsioonidel veritsuse takistamiseks. Rasestumisvastaste vahendite tootegruppi täiendatakse polüuretaanist kondoomidega – praegu on soodsama käibemaksuga saadaval vaid lateksist kondoomid, kuid kuna eesmärk on soodustada rasestumisvastaste toodete kättesadavust sõltumata nende materjalist, on põhjendatud ka polüuretaanist toodete soodsama määraga maksustamine.
Eelnõuga korrigeeritakse ka mõnede toodete tollikoodid, mis on Euroopa Komisjoni välja antavas kaupade nomenklatuuris muutunud.
Määrust ajakohastatakse perioodiliselt tulenevalt tehnoloogia arengust, uute materjalide kasutuselevõtmisest tootmisel, uute toodete turuletoomisest ja Sotsiaalministeeriumile laekunud ettepanekutest. Ühist käibemaksusüsteemi käsitleva Euroopa Liidu direktiivi kohaselt on lubatud liikmesriikidel vähendatud käibemaksumääraga maksustada farmaatsiatooteid, mida kasutatakse tervishoius haiguste ennetamiseks ja raviks, ning meditsiiniseadmeid ja abivahendeid, mida kasutatakse puude leevendamiseks või ravimiseks ja mis on mõeldud puudega isikute isiklikuks tarbeks.
Eelnõu seletuskirja kohaselt on määruse rakendamisest tekkivad kulud seotud soodsama käibemaksu rakendamisega. Seni on koeliime, polüuretaanist kondoome, insuliinipumbatarvikuid, stoomihooldusvahendeid, uriinipidamatuse takistamise geelimplantaate ja paelu maksustatud 20protsendilise käibemaksuga, kuna puudus nende kood. Määruse jõustumisest hakkab nende müügist laekuma 11 protsenti vähem käibemaksutulu riigikassasse. Täpset mõju riigieelarvele, st käibemaksumäära alanemisest tekkiva tulu vähenemist arvuliselt väljendada ei ole võimalik, kuna statistikat väljastatakse koodide kaupa.
Määruse rakendamisest ei teki otsest tulu. Küll võib kaudseks tuluks pidada patsientidele toodete paremat kättesaadavust ning seeläbi paremat tervist ja toimetulekut. Abivahendite kättesaadavuse parandamine võimaldab ka puudega isikutel saada enam kodust hooldust ja ravi raviasutuses viibimise asemel, mis hoiab kokku kulusid ravikindlustuse eelarvele.