"Selline absoluutne selgitamiskohustus nagu täna on – selle me tahame ära muuta," ütles õiguskomisjoni esimees Heljo Pikhov BNS-ile. "Meil on plaanis teha muudatusettepanek, et täiendada korrakaitseseaduse paragrahvi 38 selliselt, et nõuet inimestele nende õigused ette lugeda kohaldatakse korrakaitseorgani lauskontrolli puhul, siis, kui kontrollitav isik selleks soovi avaldab.“
Pikhov märkis, et rõhk on just lauskontrollil, kui toimub puhumisreid või mingi muu juhtide lauskontroll. "Tavajuhtudel tuleb ikka selgitada," rõhutas Pikhof.
"See on eelkõige liiklusohutuse ja inimeste aja säästmise pärast, muidu läheb mitukümmend minutit iga inimese peale. Neid, kes ei ole napsi võtnud, neid see ei huvitagi, nad tahaks ruttu ära puhuda ja edasi sõita," selgitas ta. "Aga neid, kes on jääknähtudega või suisa joobes olekuga vahele jäänud, siis neile loomulikult tuleb kõiki õigusi tutvustada."
Õiguskantsler Ülle Madise saatis õiguskomisjonil märgukirja, milles viitas, et korrakaitseseaduse kohaselt tuleb politseil puhumisreidi käigus selgitada kõigile inimestele enne alkoholijoobe kontrollimist nende õigusi. Madise sõnul on temale laekunud avaldus, mille kohaselt ei täida politsei puhumisreidil seda kohustust.
Korrakaitseseaduse paragrahv 38 lõige 2 näeb ette viis punkti, mida praegu kehtiva seaduse kohaselt peaks politsei igal juhul selgitama isikule enne alkoholijoobe kontrollimist või joobe tuvastamist.
Õiguskantsler leidis oma analüüsis, et õiguste üksikasjalik ja arusaadav selgitamine on kindlasti vajalik siis, kui puhumisel ilmnevad joobele viitavad tunnused ning inimene kõrvaldatakse roolist ja alustatakse menetlust. Samas märkis ta, et puhumisreidil igale isikule eraldi tema õiguste tutvustamine võib tekitada viivitusi ja kahjustada korrakaitseoperatsiooni efektiivsust.